Pysäyttäkää Siuntion ryhmä 14 ja nostakaa demokratia kunniaan!
Vieras |
/ #196 Re: Näin toimii Rkp21.05.2012 13:54#195: Huomionarvoista - Näin toimii Rkp Huomionarvoista on myös se, että puhuttaessa Siuntion Kokoomuksen Lohja-liitosta johdonmukaisesti puolustaneista valtuutetuista, he eivät ainakaan ole osallistuneet saatikka olleet informoituina kyseisestä kaupanteosta. Ja luulenpa niin, että he ovat saaneet karvaimmalla mahdollisella tavalla kokea nahoissaan sen, mitä on joutua ihmetyksen valtaan oman puolueensa/piirin tuen puutteen ja nihkeiden suhtautumisten vuoksi. Toisin on RKP ja sen hännystelijät. Ihmettelen vain niitä kuultuja puheita, että mitenkähän lienee paljon erään isottelevan paikallispoliitikon takana on säätiörahaa, jota on sadellut sotkun ja älämölön ylläpitämiseksi ym. "toimintaan"? Mutta ennen kaikkea haluan sanoa sen, että suorastaan hävittömintä tässä yhtälössä on suomenruotsalaisten itsensäkin kärsiminen. Ai miten niin? Siten niin, että hekin ovat Siuntiossa pääasiassa ihan tavallisia ihmisiä, jotka tarvitsevat mm. SOTE-palveluita perhekuntineen. Siitä sopii miettiä, onko todella kielipolitiikka se asia, jota kannattaa ensimmäisenä miettiä tavoitteiden asettelussa. Paikalliset hästlärit tämän kielipolitiikan kieltävät ja selittelevät jonnin joutavia. Folktinget ja valtakunnallinen RKP ei ole vaiennut "kielipolitiikasta", joka på finska tarkoittaa RKP/Folktingetin näkökulmasta RKP:n puoluepoliittisen aseman vahvistamista hinnalla millä hyvänsä. Hävytöntä! |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45437 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10619 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1723 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
724 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
280 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
193 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20852 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
155 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
135 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025