Eurajoen vanhan lääkärintalon säilyttämisen puolesta

Ihmeissään
Vieras

/ #21 Voltti-talosta

16.12.2010 13:00

Monissa viesteissä täällä keskustelussa huokuu vahvasti kateus. Annatteko kulttuurihistoriallisesti merkittävälle lääkärintalolle purkutuomion siksi,että se on mielestänne teitä hyödyttämättömässä käytössä? Huh huh.

Mielestäni Voltti-taloa voisi kehittää ja kunnostaa vanhaa kunnioittaen, entisöidä taloa, ei pilata. Talon tarkoitus on tällä hetkellä palvella kaikkia eurajokelaisia kulttuurista ja taiteesta innostuneita kuntalaisia ja tietysti matkailijoita. Yhdistys joka talossa toimii on avoin kaikille jotka haluavat Eurajoen kulttuuritoimintaa ylläpitää ja kehittää. Se ei ole suljettu yhteisö.

Voltti-talon takapiha on ainutlaatuinen. Missä Eurajoen keskustassa on vastaavanlainen idyllinen jokirantapuisto? Olisi hienoa että siellä järjestettäisiin enemmänkin tapahtumia. Olin tänä vuonna takapihalla järjestettävässä Kelorockissa ensimmäistä kertaa ja yllätyin todella kuinka kaunis ja viihtyisä se tapahtumapaikkana onkaan.

Uusi kirjasto tulisi Eurajoelle tarpeeseen, mutta Voltti-talon purkamisen arvoinen tämä hanke ei ole. Keskustasta löytyy edelleen "ei mitään"-liikerakennuksia.. miksi niitä ei pureta ja hyödynnetä niiden tontteja?