Turvetuotantoa/turvepeltojen raivaamista ei saa lopettaa
Viljelijä |
/ #63 Re: Re: Re: Re: Re:31.10.2012 22:47#45: Luonnon ja suomiruuan puolesta - Re: Re: Re: Re: Hmmmmm voisin olettaa että valituksia siellä teidän maalla eivät valituksia tehtaile ne harvat onnelliset karjankasvattajat jotka ovat tänä vuonna saaneet ostaa kuiviketurvetta. Turve on kuivikkeena täysin bakteeri vapaa ja sen imukyky on täysin omaa luokkaansa. Haluaisinkin tietää mitä ne muut saatavilla olevat kuivikkeet ovat ja uskon että tänä vuonna tuhannet muutkin maatilat haluaisivat sen kuulla. Olki ei ime juuri mitään itseensä, kutteria ei ole ja vaikka olisikin se ja sahanpuru ovat epähygieenisiä. Paperisilppuakin on joku neropatti ehdottanut mutta kun sitä ei riitä edes eristysvillan tekemiseen niin miten sitten karjatilalle joka voi käyttää kuiviketta jopa 100m3/vko. Kalastajat,metsästäjät,ranta-asukkaat,marjastajat ym ym luonnossa liikkujille riittää kyllä vielä temmellyskenttää täällä SUOmessa jossa todellakin on SUOta n. 10000000 ha ja siitäkin on suojeltu 1000000ha suojeltu. Ilmaston muutos on tosi asia ja siihen ei meidän tekemiset juurikaan vaikuta sillä SUOmen päästö taso on ollut kontrolloitua jo pitkään toisin kuin likipitäen lähes kaikissa muissa maailman maissa. Esim Saksa se vaan lisää hiilivoimaloita ja hiilikaivoksiaan energiaa tarvitessaan. Kiinalaiset ja Intialaiset taas pimentävät koko auringon siinä vaiheessa kun heillä elintaso nousee sen verran että pystyvät vaihtamaan polkupyöränsä mopoon. Jenkit ja Iivanat ovat vielä oma lukunsa. Mutta tottahan se on että me 5 miljoonainen kansa pelastamme suota suojelemalla koko maailman ja myrskyjä ja tulviakaan ei enään tule. Mitähän muuten niissä lämpölaitoksissa poltettaisiin jos ei turvetta olisi. Lähes kaikissa alle 10 mwh(=megawattitunnin=1000l öljyä/tunti) eli kunnallisissa lämpölaitoksissa, kasvihuoneissa, maatiloilla, palaisi suurimmaksi osaksi raskas polttoöljy sillä haketta ei riittäisi kaikille ja kylmillä ajan jaksoilla siitä saatava teho ei riittäisi. No nyt onneksi kun turve pula on iskenyt täytyy toivoa piiiiitkää ja kylmää talvea niin että totuus valkenisi myös (edes kaukolämpö laskun kautta) kaupungin lämmitettyjä katuja tallaavalle luonnosta täysin vieraantuneelle piiperö kansanosalle. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
440 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51114 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21069 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
61 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
467 Luotu: 22.05.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
276 Luotu: 10.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
945 Luotu: 17.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11083 Luotu: 09.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
223 Luotu: 23.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
245 Luotu: 29.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
54 Luotu: 22.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
771 Luotu: 12.06.2025