KKY ei saa jättää kissoja pakkaseen
jäsen Vieras |
/ #694 Re: Re: Re: KKY:n vuosikokous01.02.2011 13:48#691: Vieras - Re: Re: KKY:n vuosikokous Eihän sellaista ilmoittautumisaikaa ole olemassakaan. Se on täysin Tertun omasta päästä lähtöisin. Hän meni aivan sekaisin siitä, kun joku ehdotti toista ehdokasta puheenjohtajaksi vuosikokouksessa. Uhkailipa jopa tekevänsä kaikkensa hankaloittaakseen yhdistyksen toimintaa, jos häntä ei valita kokouksessa puheenjohtajaksi. Tämä on totinen tosi, niin uskomattoman törkeältä kuin se kuulostaakin. Jos tässä yhdistyksessä olisi toimittu yhdistyslainsäädännön mukaisesti, ei mitään kanteita olisi tarvinnut koskaan kenenkään nostaa. Kanteetkin olisi voitu välttää silläkin, jos Terttu ja tynkähallitus olisivat olleet pystyviä edes keskustelemaan asiallisesti asioista ja tekemään jonkinlaisia kompromissejä. Nyt KKY:tä johdetaan puhtaasti ja täysin mielivaltaisesti Tertun halujen ja oikkujen mukaan, vaikka hän väittääkin näitä päätöksiä hallituksen tekemiksi. Tällainen toiminta ei ole yhdistystoimintaa missään mielessä, ei lain eikä moraalisen katsantatavan mukaan. Hävettää ihan Tertun ja muun hallituksen puolesta tämä heidän toimintatapansa. En olisi voinut uskoa tätä heistä, ellen olisi itse kokenut ja nähnyt näitä "tilanteita"! Toiminta on aivan mahdollista saada vielä oikeille raiteilleen halltuksen vaihdolla. Pohja on hyvä ja toimijoita riittää nykyisissä, ja tulossa on paljon lisää väkeä. Mm. niitä, joita on potkittu aiempina vuosina pois tai ovat itse lähteneet tilanteen sietämättömyyden vuoksi, saati sitten aivan uusia kissojen ystäviä. Meissä on paljon potentiaalia yhdistyksen viemiseen uusille menestyksen urille ja tuhatluvulle, niin kissojen pelastamisen osalta kuin ennaltaehkäisevässä toiminnassa että taloudellisissakin mielessä. Ei yhdistyksen tili tule jäämään eurottomaksi tämänkään porukan jäljiltä, mutta eurot laitetaan myös kiertoon kissojen hyväksi. Yhdistyksen "ryöstäminen" putipuhtaaksi tuntuu olevan myös yksi istuvan hallituksen peloista, joka on sinänsä aivan naurettava ja absurdi ajatus. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
418 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51107 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21044 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
58 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
467 Luotu: 22.05.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
276 Luotu: 10.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
945 Luotu: 17.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
223 Luotu: 23.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11082 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
244 Luotu: 29.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
53 Luotu: 22.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
312 Luotu: 07.07.2025