LAHDEN KAUPPATORI SÄILYTETTÄVÄ KESKUSTAAN TULEVAN BUSSILIIKENTEEN SOLMUKOHTANA

Lahden kaupungin liikennesuunnittelijat haluavat tehdä kolme vuotta kestävän ”kokeilun”, jossa 60 % prosenttia bussiliikenteestä siirrettäisiin pois kauppatorin ympäriltä ja niille luotaisiin uusi ”keskustapysäkki” jo ennestään ruuhkaiselle Vesijärvenkadulle, kauppakeskus Trion eteen.

Tämän kokeilupysäkin rakentamisen hinnaksi on arvioitu n. 650.000 euroa. Perusteluina ratkaisulle on ollut, että sillä saavutettaisiin Lahden Seudun Liikenteelle merkittäviä säästöjä ja matka-aika matkakeskukselta Mukkulankadun kampukselle lyhenisi 10 minuuttia. Me allekirjoittaneet vastustamme tällaisen joukkoliikennekokeilun toteuttamista ja vaadimme, että joukkoliikenteen solmukohta bussiliikenteen osalta säilytetään kauppatorin ympärillä.

PERUSTELUT:

·        Lahden Kauppatori on toiminut Lahden keskustan ytimenä vuosikymmenet ja torin ympärys on tarjonnut kaikista suunnista keskustaan tuleville bussilinjoille ja niiden käyttäjille paitsi vaivattoman pääsyn keskustaan, myös erittäin selkeän, kompaktin ja turvallisen bussilinjojen vaihtopaikan. Näiden vahvuuksien rikkomiseen ei ole riittäviä perusteita.

·        Seurauksena vuosien varrella tehdyistä ”kehityspäätöksistä” kauppatorin ympäristö, kuten koko keskusta-alue, kärsii ihmisvirtojen vähenemisestä. Mikäli kauppatorin ympäristö halutaan pitää edelleen elävänä ja luoda edellytyksiä asukkaille palveluita tarjoavalle yritystoiminnalle, se ei kestä tällä hetkellä yhtään enempää päätöksiä, jotka entisestään heikentävät ihmisvirtoja alueella.

·        Yhden ihmisryhmän teoreettinen minuuttitason ajansäästö on heikko peruste muuttaa isoa joukkoa kaupunkilaisia koskettavia palveluita. Etenkin, kun samaan aikaan ratkaisu toisi toisille ihmisryhmille samanlaisen siirtymäajan lisää.

·        Ottaen huomioon myös väestön ikääntyminen, ei bussilinjojen vaihtomahdollisuuksien etäisyyksiä ole syytä pidentää.

·        Pelkät bussiliikenteen arvioidut säästöt eivät muodosta vakuuttavaa perustaa näin merkittävälle päätökselle. Arvioinnissa on otettava huomioon myös vaikutukset keskustan elinvoimaan ja sitä kautta esim. yritysten tuottamaan verokertymään ja yritystoiminnan välillisiin vaikutuksiin. Jos keskustassa ei ole edellytyksiä yritystoiminnalle, ei ole myöskään verokertymää eikä työpaikkoja. Jos ei ole yritysten tuottamia palveluja, ei ole myöskään ihmisvirtoja ja kaupungin keskusta kuolee.  

Adressin allekirjoitukset luovutetaan 10.11.2025  Lahden kaupungin päättäjille


Lotta Lehtinen, Lahden Keskusapteekki    Ota yhteyttä adressin tekijään

Allekirjoita tämä adressi

Allekirjoittamalla hyväksyn sen, että Lotta Lehtinen, Lahden Keskusapteekki näkee kaikki tällä lomakkeella antamani tiedot.


Meidän on varmistettava, että olet ihminen.

Annan suostumukseni siihen, että tällä lomakkeella antamiani tietoja käsitellään seuraavissa tarkoituksissa:




Maksullinen mainonta

Adressit.com mainostaa tätä adressia 3000 henkilölle.

Lisätietoja…