Sallitaan hevoset omille kotipihoille
Nykyään hevosia ei sallita pitää omilla kotipihoilla. Niiden täytyy olla taajamasta eli kylältä / kaupungilta 5km poispäin. Ennen vanhaan hevosia, lehmiä, lampaita sekä poroja saatiin pitää omalla kotipihalla, mutta nykysin ne kielletään , koska kunta pitää sitä epäpuhtaana ja turhana.
Eikö olisi kiva saada hevonen kotipihalle, eikä tarvitsisi muuttaa monien kilometrien päähän vain sen takia , että pitäisi saada kunnalta lupa ottaa hevonen! Ei tarvitsisi kylminä pakkasaamuina nousta lämpimästä sängystä kylmään ilmaan eikä illalla tarpoa pimeällä pitkin teitä talliin , joka olisi monien kilometrien päässä.
Olemme vahvasti miettineet tämän adressin perustamista ja tulimme siihen päätökseen, että perustamme tämän adressin. Meillä olisi hyvä tila pihalla laittaa iso tarha hevoselle ja rakentaa pihatto ja vaikka iso tallikin. Miksi siis lähteä tuonne jumalan selän taakse laahustamaan tallille, kun ei tarvitsisi poistua omalta pihaltansa? Miksi tehdä asiat aina niin vaikeasti, kun ne voi tehdä helpostikin.
Laittakaa nimenne adressiin, te kaikennäköiset heppahullut, niin pienet kuin isotkin. Olisi todella tärkeää että laittaisitte nimenne tähän, koska meillä ja monilla muilla heppahöperöillä helpottuisi elämä mahdottomasti. Lampsimme kunnantalolle ja menemme sieltä kysymään luvan adressin kera kun tähän täyttyy paljon nimiä! Kannattakaa siis. Kiitos jo etukäteen teille jotka laitoitte nimenne tähän. Muistakaa että yksikin nimi tulee todella tarpeeseen.
Laura Hirvonen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45385 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10615 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1713 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
275 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
236 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
199 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
189 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
142 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025