Säterinmetsän puolesta - ei parkkipaikkaa metsikön tilalle

Tule tukemaan Säterinmetsää ja sen säilyttämistä allekirjoittamalla tämä addressi. Säterinmetsä on Leppävaaran lähellä oleva pien- ja rivitaloalue.

Tälle alueelle Nokia Siemens Networks suunnittelee parkkipaikkaa ja on raivaamassa sen tieltä erittäin idyllistä pikku metsikköä, joka suojaa asuinaluetta mm. liikenteen melulta. Tämä metsikkö on myös erinomainen 'tilanjakaja' joka erottaa toimistorakennukset asuinalueesta. Koko alueen asuinkelpoisuus heikkenee merkittävästi metsiä harventamalla, ja parkkipaikat tulisi rakentaa maan alle. Myös julkinen liikenne on alueella sujuvaa, joten lisäparkkipaikkojen tarpeellisuus on hyvin kyseenalaista.

Seuraavassa perusteluja, miksi tämä ei asukkaiden mielestä ole kannatettava idea.

  • parkkipaikka merkittävästi muuttaa alueen Leirikaaren alueen suojaisuutta toimistorakennuksilta
  • ’säterinmetsämäisyys’ ja luonnonläheisyys katoavat
  • Meluhaitat kasvavat metsän kaatamisen myötä.
  • Väliaikainen parkkipaikka tarkoittaa käytännössä kuitenkin metsän kaatamista, vaikka pysyvät parkkitilat jostain löytyisikin jatkossa
  • Hallitus esittää vaihtoehtoisia parkkipaikkatiloja ja myös mahdollisuuksien mukaan sitä, että tähän järjestetään laajempi kuuleminen
  • Julkisen liikenteen käyttö suositeltavaa ja toimivaa Espoon Leppävaaran alueella
  • Työpaikat ovat tärkeitä alueen elävyyden takia, mutta tulee myös enenevissä määrin huomioida asukkaita ja asuinympäristön elinvoimaisuutta.

Parkkipaikan sijainti maan alle tulisi olla ensisijainen vaihtoehto

Ohessa linkki google mapsiin. Aiottu parkkipaikka alue on Linnoitustien ja leirikadun välissä oleva pikku metsikkö.

http://g.co/maps/7vbxw