Amazonia ei saa kuolla
Vetoomus eduskunnalle ja hallitukselle:
SUOMI ALOITTEELLISEEN YHTEISTYÖHÖN BRASILIAN KANSSA AMAZONIAN PELASTAMISEKSI
Amazonian sademetsistä on hakattu karjanlaitumiksi ja pääosin rehua tuottaviksi pelloiksi noin 20 prosenttia ja suunnilleen yhtä iso alue on menettänyt suuren osan puustostaan. Tutkijoiden mukaan tämä on pienentänyt Amazonian sademääriä niin paljon, että myös jäljellä olevat sademetsät uhkaavat kuolla pystyyn ja muuttua puolikuiviksi savanneiksi, vaikka niitä ei hakattaisi. Tällöin alueen metsistä ja palmusoilta voisi pahimmassa tapauksessa vapautua ilmakehään noin ihmiskunnan kahdenkymmenen vuoden päästöjä vastaava määrä hiiltä. Jos näin käy, maailmanlaajuisen ilmastokatastrofin ennalta ehkäiseminen muuttuu hyvin vaikeaksi ja ehkä jopa mahdottomaksi. Samalla menetettäisiin 10 - 30 prosenttia kaikista maapallon mantereiden eliölajeista. Näistä syistä Amazonian metsien tuhoaminen on lopetettava välittömästi. Lisäksi suuri osa laidunmaiksi ja rehupelloiksi raivatuista alueista on pyrittävä metsittämään uusiksi suojelualueiksi ja hiilivarastometsiksi, peltometsäviljelmiksi sekä nykyaikaisen biotalouden raaka-aineita tuottaviksi talousmetsiksi. Brasilian keräilyelinkeinojen liiton (CNS) valtuuskunta jolla oli myös Brasilian hallituksen tuki vieraili Suomessa helmi-maaliskuussa 2023. Valtuuskunta ehdotti laajaa Amazonian pelastamiseen tähtäävää yhteistyötä Brasilian ja Suomen valtioiden, kansalaisyhteiskuntien ja liike-elämän välillä. CNS toivoi, että Suomi ja Brasilia kehittäisivät yhdessä uudenlaisen yhteistyömallin, johon voitaisiin ottaa vähitellen mukaan myös kaikki muut Euroopan ja muun maailman Amazonian pelastamisesta kiinnostuneet valtiot. Vetoamme Suomen uuteen eduskuntaan ja hallitukseen, jotta ne ryhtyisivät omasta puolestaan viemään aloitetta eteenpäin ja varaisivat sille riittävät voimavarat Suomen tulevien vuosien tulo- ja menoarvioihin.
Kunnioittavasti,
Risto Isomäki, Amazonia ei saa kuolla-kampanja Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45084 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10609 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1685 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1449 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
710 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
707 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
254 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
220 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
191 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
163 Luotu: 13.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025