EI KERROSTALOJA KUUSMIEHENTIELLE PALOHEINÄ-TORPPARINMÄKEEN
- Adressi
- Tiedotteet 13
- Allekirjoitukset 1 615
- Allekirjoittajien kommentit
- Tilastot
- Tietosuojakäytäntö
Me allekirjoittaneet vastustamme kerrostalosuunnitelmia, jotka koskevat Helsingin Paloheinän osoitetta Kuusmiehentie 2 sekä myös sen lähitontteja, ja näihin suunnitelmiin liittyvää asemakaavamuutosta.
Paloheinä ja Torpparinmäki ovat sotien jälkeen rakennettuja rintamamieskaupunginosia, jotka yhdessä muodostavat Helsingin suurimman yhtenäisen pientaloalueen. Vuosikymmeniä jatkuneesta täydennys- ja uudisrakentamisesta huolimatta alue on tähän saakka onnistunut säilyttämään alkuperäisen henkensä, kylämäisyytensä ja viihtyisyytensä. Toteutuessaan kaavamuutos toisi Paloheinä-Torpparinmäkeen ensimmäiset kerrostalot ja muuttaisi alueen omaleimaista luonnetta merkittävästi ja peruuttamattomalla tavalla.
Paloheinän ja Torpparinmäen alueella asuu paljon lapsiperheitä, jotka ovat varta vasten halunneet etsiä itselleen kodin luonnonläheisestä puutarhakaupunginosasta, sekä toisaalta runsaasti vanhempia asukkaita, jotka ovat asuneet seudulla pitkään, monet lapsuudestaan saakka. Helsingin tuoreessa, syksyllä 2021 hyväksytyssä Kasvun paikka -kaupunkistrategiassa todetaan, että uudistuksia ”suunnitellaan ja viedään eteenpäin yhteistyössä asukkaiden kanssa alueen luonne ja ominaispiirteet huomioiden”. Toivomme todella, että kaupungin päättäjät pitävät kiinni tästä periaatteestaan. Kuusmiehentie 2:n asemakaavamuutosta valmisteltaessa näin ei ole toimittu.
Paloheinän-Torpparinmäen kaupunginosayhdistys r.y. Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Vaadimme muutosta Suomen Israel-politiikkaan YK:ssa
Maantien 468 peruskorjaus
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
6275 Luotu: 22.09.2025
VETOOMUS Suomen ja Venäjän hyvien naapurisuhteiden palauttamiseksi / PETITION för återupprättandet av god grannsämja / ОБРАЩЕНИЕ о восстановлении добрососедских отношений / PETITION for restoring good
2353 Luotu: 05.10.2025
Vetoomus Suomussalmen Syväjärvenkankaan ja Pitämänkankaan metsien puolesta
726 Luotu: 11.10.2025
Someron vuodeosastoa ei saa lopettaa
2981 Luotu: 03.10.2025
EI siirretä Ounaskosken leirintäaluetta - se on osa meitä, ei kaavamuutokselle!
717 Luotu: 04.10.2025
Svenska Daghemmetin varhaiskasvatustoimintaa ei saa lakkauttaa / Den småbarnspedagogiska verksamheten vid Svenska Daghemmet får inte läggas ned
803 Luotu: 03.10.2025
Toivomme Kuusjoen Terveystalon jäävän yhdistysten ja yrittäjien käyttöön
134 Luotu: 12.10.2025
Päiväkoti Elias on säilytettävä nykyisellä paikallaan
121 Luotu: 06.10.2025
Keusoten julkinen terveydenhuolto kuntoon!
118 Luotu: 08.10.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
4332 Luotu: 22.09.2025
Vastusta Ääneniemen ranta-alueen vireillä olevaa kaavaa (Äänekoski)
100 Luotu: 05.10.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
977 Luotu: 11.09.2025
Pelastetaan NUUKSION Pohjoinen Pirtti
81 Luotu: 13.10.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
368 Luotu: 29.07.2025
Fixit - Suomen ero Euroopan unionista
245 Luotu: 24.01.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1643 Luotu: 07.09.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11661 Luotu: 03.02.2025
Pelasta Fylgia / Rädda Fylgia
1209 Luotu: 26.09.2025
Vastustamme kotihoidontuen kuntalisän poistamista!
459 Luotu: 28.09.2025
Adressi Tammenahjon koulun säilyttämiseksi
517 Luotu: 29.09.2025