EI KERROSTALOJA KUUSMIEHENTIELLE PALOHEINÄ-TORPPARINMÄKEEN
- Adressi
- Tiedotteet 13
- Allekirjoitukset 1 615
- Allekirjoittajien kommentit
- Tilastot
- Tietosuojakäytäntö
Me allekirjoittaneet vastustamme kerrostalosuunnitelmia, jotka koskevat Helsingin Paloheinän osoitetta Kuusmiehentie 2 sekä myös sen lähitontteja, ja näihin suunnitelmiin liittyvää asemakaavamuutosta.
Paloheinä ja Torpparinmäki ovat sotien jälkeen rakennettuja rintamamieskaupunginosia, jotka yhdessä muodostavat Helsingin suurimman yhtenäisen pientaloalueen. Vuosikymmeniä jatkuneesta täydennys- ja uudisrakentamisesta huolimatta alue on tähän saakka onnistunut säilyttämään alkuperäisen henkensä, kylämäisyytensä ja viihtyisyytensä. Toteutuessaan kaavamuutos toisi Paloheinä-Torpparinmäkeen ensimmäiset kerrostalot ja muuttaisi alueen omaleimaista luonnetta merkittävästi ja peruuttamattomalla tavalla.
Paloheinän ja Torpparinmäen alueella asuu paljon lapsiperheitä, jotka ovat varta vasten halunneet etsiä itselleen kodin luonnonläheisestä puutarhakaupunginosasta, sekä toisaalta runsaasti vanhempia asukkaita, jotka ovat asuneet seudulla pitkään, monet lapsuudestaan saakka. Helsingin tuoreessa, syksyllä 2021 hyväksytyssä Kasvun paikka -kaupunkistrategiassa todetaan, että uudistuksia ”suunnitellaan ja viedään eteenpäin yhteistyössä asukkaiden kanssa alueen luonne ja ominaispiirteet huomioiden”. Toivomme todella, että kaupungin päättäjät pitävät kiinni tästä periaatteestaan. Kuusmiehentie 2:n asemakaavamuutosta valmisteltaessa näin ei ole toimittu.
Paloheinän-Torpparinmäen kaupunginosayhdistys r.y. Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
2791 Luotu: 27.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1577 Luotu: 22.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1428 Luotu: 10.12.2024
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20294 Luotu: 20.03.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3377 Luotu: 10.09.2021
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2478 Luotu: 15.07.2023
Liigaan vain pelaamalla
99 Luotu: 23.04.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
747 Luotu: 10.03.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
499 Luotu: 01.04.2025
Pakkoruotsin poistaminen Suomen koulutusjärjestelmästä
26 Luotu: 25.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
249 Luotu: 13.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
221 Luotu: 13.04.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1236 Luotu: 19.01.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
237 Luotu: 13.04.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
30 Luotu: 19.04.2025
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
159 Luotu: 03.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11290 Luotu: 03.02.2025
Nyt riittää! Orpon hallituksen on erottava
16201 Luotu: 15.07.2023
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1002 Luotu: 13.12.2024
Vetoomus: Ei lupaa maa-ainesten ottoon ja murskaukseen tilalla Mustinsuo RN:o 2:148 ja Hiekkanummi 5:73, Pilpalan kylässä
216 Luotu: 18.04.2025