Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
taku |
#11324 Re: Re: Re: Re: Re: Re: HERÄTYS!24.04.2013 19:56#11320: - Re: Re: Re: Re: Re: HERÄTYS! Tieteellisesti ei tietenkään voida todistaa Jumalan olemassaoloa.Se on selvä.Muttaminun mielestäolisparempi puhua elämänkatsomuksista kuin uskonnoista.Eivät ateisitkaan läheskään aina perusta ateismiaan empiiriseen tietoon.Usein tehdään se virhekun puhutaan uskonnosta että hyvin eriliset maailmankatsomukset yritetään niputtaa samaan ryhmään.Tämä on useimpien ns"uskontokriitikkojen" perustavaalaatua oleva virhe. Ei ateismi loppujen lopuksi ole niin erilainen elämänkatsomus kuin ns uskonnot sillä ateistia kristittyä ja muslimia yhdistää lineaarinen aikakäsitys kun taas hindut uskovat sykliseen aikakäsitykseen. Lisäksion huomattava että elämänkatsomukseemme vaikuttavat ukemattomat eri asiatomat kokemukset,kuttuuri,mieltymykset ym on tärkeäämyöshuomata ettäkaikki uskonnot ideologiatja kulttuurit ovat vuorovaikutuksessa keskenään.Usko Jumalaan ei estä itsenäistä ajattelua.Eräs filosofi kiteytti tiedon perusongelman näin "toisaalta on turmiollista ajatella ilman tietoa mutta yhtä turmiollista omaksuatietoa ajattelematta". |
Vastaukset
Jumala on |
#11328 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HERÄTYS!2013-04-24 20:22:22#11324: taku - Re: Re: Re: Re: Re: Re: HERÄTYS! Miten sitten voisit tieteellisesti todistaa, ETTEI Jumalaa ole olemassa. Onhan moni tiedemies pyöritellyt käsiään ja todennut tutkittuaan luontoa sun muuta, ettei mitenkään voi olla uskomatta kaiken takana olleen Suuren Älyn ja Viisaan Suunnittelijan, Luojan, koska mitään ei ole voinut syntyä itsestään. Ja mitä enemmän ovat tutkineet, sen uskovimmiks ovat tulleet. Lopulta nöyrästi kumartaneet Korkeinta, kaiken Luojaa, holhoojaa ja ylläpitäjää. |
Vieras |
#11399 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HERÄTYS!2013-04-25 12:59:53#11324: taku - Re: Re: Re: Re: Re: Re: HERÄTYS! Ateistisesti suuntautunut maailmankäsitys eroaa uskonnollisesta siten, että se olettaa kaiken maailmassa selittyvän luonnonlakien, joko kausaalisten (syy-seuraus-suhde) tai satunnaisten tapahtumaketjujen kautta. Monelle ateistille on tullut vahvistusta tälle orientaatiolle siitä, että on ollut valtavan paljon asioita, joita on selitetty yliluonnollisiksi, mutta jotka ovatkin osoittautuneet sattumiksi, luonnon normaaleiksi ilmiöiksi tai tahallisiksi silmänkääntötempuiksi. Vaikka maailmassa on edelleen valtava määrä asioita, joita ihminen ei osaa selittää, yhdestäkääön "todistetusta" tapahtumaketjusta ei ole voitu osoittaa tieteellisin kriteerein yliluonnollista komponenttia. Tällöin on ikäänkuin ajateltavissa lopullinen olotila, jossa "kaikki on selitetty", ja jossa Jumalla ei enää ole sijaa. Osa ihmisistä jättää tästä huolimatta yliluonnolliselle vielä mahdollisuuden näyttää voimansa. Heitä kutsutaan agnostikoiksi. Uskovalla yliluonnollinen elementti on ilman muuta mukana, vaikka sen merkitys selittäjänä vaihtelee suuresti. Tyypillinen ajatusvirhe tuossa ryhmässä on joka tapauksessa, että Jumalan vaikutusta todistellaan yksittäisissä, usein hyvin omakohtaisissa tapauksissa (esim. pelastuminen onnettomuudesta) eikä oteta huomioon sitä, että sattuma aiheuttaa tietynlaisia tapahtumia aina joillekin, kun taas toiset jäävät samaan aikaan niistä paitsi - jälleen täysin sattumanvaraisesti.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51184 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21122 Luotu: 20.03.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
874 Luotu: 14.06.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
470 Luotu: 22.05.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1095 Luotu: 25.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3696 Luotu: 10.09.2021
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
64 Luotu: 07.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
193 Luotu: 09.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
952 Luotu: 17.07.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
57 Luotu: 22.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11088 Luotu: 09.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
774 Luotu: 12.06.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
253 Luotu: 29.07.2025
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11384 Luotu: 13.12.2020
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
146 Luotu: 19.05.2025