LINTUNEVAN PELASTAMINEN TURVETUOTANNOLTA / Help us to rescue a Lintuneva!
Kommentoitu viesti
Suomalaiset eivät halua Impivaaraa Vieras |
#290 Kommentti05.04.2011 12:53.....eivät ole vain laiskuuttaan viitsineet allekirjoittaa adressia..... kirjoitti joku mielipiteenään. Tuo nyt kyllä kuulostaa melko apaattiselta lausunnolta/mielipiteeltä. Jos joku henkilö oikeasti ajaa jotain asiaa tai vastustaa jotain, niin ei silloin todellakaan voi olla laiskuus syynä. Jos ja kun näin on, niin kyseinen henkilö mitä todennäköisimmin ei siinä tapauksessa voi olla oikeasti asian takana/tukena. No toki ymmärrän että valtaosa täysin "vihreistä henkilöistä" elääkin jossain toisessa maailmassa. Realiteetit ovat tippuneet pois kyydistä jossain vaiheessa. Halutaan palata jonnekkin Impivaaralaisuuteen. Joitain yritelmiä on vuosien saatossa joistain yhteisöistä ollut, mutta ne kokeilut ovat loppuneet tosi lyhyeen. Tunnen itsekin henkilöitä, jotka noissa "Impivaaran yhteisöissä" asuvat välillä, mutta muutaman kuukauden kuluttua onkin palattava oikeisiin töihin että pysyy ruuassa. Puhumattakaan vaikkapa terveyshuollosta, lasten koulutuksesta etc. Järki on heillekkin tullut takaisin muutamassa kuukaudessa. |
Vastaukset
Martti Peltola Vieras |
#291 Re: Kommentti2011-04-05 18:21:12#290: Suomalaiset eivät halua Impivaaraa - Kommentti Niinpä niin, ja tuohon "impivaaralaisuuteenhan" kuului olennaisena osana Saarijärven Paavon (joka kaiken lisäksi oli kirjailijan päässä syntynyt fiktiivinen hahmo) innoittamana taistelu soita vastaan kuvitellen soiden olevan "hallanpesiä", heh heh. Se oli sitä sen ajan "sivistystä" ja sama saarijärvenpaavolaisuus istuu näissä turvetuholaisissa (Vapo & co.) yhä vieläkin kuin eräs p-kirjaimella alkava tahra Junttilan tuvan seinässä. Ja säestäjiä piisaa aina. Nimimerkin "Suomalaiset eivät halua Impivaaraa" kirjoituksen idea ei oikein aukene, vaikka miten ajattelisi. Ehkä olen tyhmä, mutta siinä valossa sen voi jotenkin mieltää, että turveväki yleistää luonnonsuojelijoiden (turveihmiset käyttävät mielellään halventavia nimityksiä "viherpiiperö" ja "ekoterroristi") kuuluvan poliittisesti Vihreät-puolueen kannattajiin. Saahan sitä yleistää ja halventaa, mutta siinä on valitettvasti oma nilkka osuman saajana. Turvetuotannon vastustajia on jokaisen poliittisen puolueen kannattajissa. Tosiasiahan on, että reaalitiedon puute luonnon toimintamekanismeista on merkittävänä syynä keskivertokansalaisten vaikenemiseen. Se on kuitenkin hieno suuntaus, että tietämys ja tietoisuus soiden hävittämisen valtavista haitoista on tavoittanut suuren osan suomalaisista. Toki tätä yritetään jarruttaa turveyhtiöiden propagandalla, mutta totuus on onneksi paljastunut ja vastarinta korvaamattoman suoluonnon tuhoamista vastaan kasvaa kohisten. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1499 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
842 Luotu: 07.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1210 Luotu: 19.04.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
587 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
424 Luotu: 11.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
289 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21247 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
997 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
232 Luotu: 07.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
187 Luotu: 28.08.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
180 Luotu: 11.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
175 Luotu: 12.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
172 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
198 Luotu: 22.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
246 Luotu: 09.08.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
796 Luotu: 17.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11143 Luotu: 09.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1120 Luotu: 25.07.2025