Adressi Kuralan kylämäen peltomaiseman pelastamiseksi
Kommentoitu viesti
Kipinä Vieras |
#14 Vastaukseksi16.04.2011 11:33Perustin adressin pelastaakseni Kuralan kylämäen peltomaiseman. Ymmärrämme, että avo-ojitetut pellot eivät enää virallisesti kuulu Kuralan kylämäen alueeseen, mutta niitä vuokrataan edelleen kylämäen eläinten omistajalle heinäpelloiksi. Sen lisäksi, että avo-ojitetut pellot ovat Turun seudulla harvinaisia on niiden merkitys Kuralan yhtenäisen ilmeen kannalta valtava. Turun kaupungin suunnitelmana on rakentaa alueelle 20-40 omakotitaloa, mikä lohkaisee ison osan käytettävänä olevasta peltomaasta, lisää liikennöintiä ja tuhoaa ainutlaatuista Aurajoen varren kulttuurimaisemaa peruuttamattomalla tavalla. Alueen kulttuurihistoriallinen arvo on suuri, sillä Kuralan kaltaisia elävän historian kyliä ei Suomessa ole montaa. Kaikki, mikä jollakin tavalla vähentää kylämäen ympäristön maisemallista arvoa tarkoittaa sitä, että jatkossa kaavoittajien on huomattavasti helpompaa ajaa läpi lisärakentamista myös varsinaisen Kuralan kylämäen välittömään läheisyyteen. Kuralan kylämäen ystävät ry hakee sekä rakennussuunnitelman uudelleenharkintaa että Kuralan vielä olemassa olevien peltojen suojelemista myös jälkipolville. Valitettavasti mikään ei ole kiveen kirjoitettua, ja kaavamuutoksia voidaan tehdä myös suojelupäätöksistä huolimatta. Näin ainakin Turussa. Siksi jokainen nimi on arvokas Kuralan kokonaisuuden säilymiseksi myös 50 vuoden kuluttua. |
Vastaukset
Vieras |
#22 Re: Vastaukseksi2011-05-11 17:53:50Tässä kaavoitushankkeessa puhuu raha, ja kun raha puhuu, kaikki muut arvot kalpenevat. Tämä adressi on hyvä yritys estää kulttuuriarvojen tietoinen hävittäminen. Ihmettelen miksi ihmisten pitäisi saada mökkinsä juuri kylämäen välittömään läheisyyteen. Sikamaista. Mynämäellä muutaman sählypelin pelaajan oli pakko saada hallinsa keskelle kylää vanhaan peltomaisemaan, vaikka tilaa on ruhtinaallisesta keskustan ulkopuolella. Mutta onnea ja menestystä Kuralan kylämäen kulttuurimaiseman pelastajille.
Hymyilevä eläkeläinen |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3861 Luotu: 27.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
438 Luotu: 04.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1477 Luotu: 01.05.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
198 Luotu: 29.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1854 Luotu: 22.03.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
441 Luotu: 19.04.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1558 Luotu: 10.12.2024
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20485 Luotu: 20.03.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
93 Luotu: 07.05.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1872 Luotu: 09.05.2022
Turvallisuutta Malminkartanonaukioon - lisää valvontaa Alepan alueelle
59 Luotu: 11.05.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
388 Luotu: 17.02.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
562 Luotu: 01.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11355 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
694 Luotu: 13.03.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
601 Luotu: 01.03.2023
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
30 Luotu: 08.05.2025
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
503 Luotu: 09.04.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1861 Luotu: 10.04.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2512 Luotu: 15.07.2023