Aidon Hietasaaren puolesta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#11 Hietasaareen ei tarvita huvipuistoa18.06.2011 23:08Hietasaareen ei yksinkertaisesti tarvita huvipuistoa, kun saari on jo täynnä monenlaisia virikkeitä ja harrastusmahdollisuuksia. Löytyy kylpylää, minigolfia, vauhtipuistoa, palloiluhallia, kesäteatteri, upea uimaranta ja ulkoilureitit, jne. Jos näiden olemassa olevien toimijoiden toimintaa hieman laajentaa ja niiden näkyvyyttä sekä opastusta tehostaa, niin tekemistä riittää varmasti niin paikallisille kuin turisteillekin. Kysymys kuuluukin, missä viipyvät alueen palvelut, kuten kunnollinen kauppa, kirjasto, posti, asukastupa, koulut, päiväkodit, jne. koska kyseessä on virkistysalueen lisäksi myös merkittävä asuinalue. Olisi hyvä, jos alueen kehittämisessä myös muut kuin turistien ja kaupallisten toimijoiden tarpeet olisivat etusijalla. |
Vastaukset
Vieras |
#12 Re: Hietasaareen ei tarvita huvipuistoa2011-06-19 16:50:42#11: - Hietasaareen ei tarvita huvipuistoa "Kysymys kuuluukin, missä viipyvät alueen palvelut, kuten kunnollinen kauppa, kirjasto, posti, asukastupa, koulut, päiväkodit" Ne odottavat että vuosia jatkunut sekoilu Möljän sillasta loppuisi viimeinkin ja pahasti myöhässä oleva välttämätön katuyhteys Satamatielle saadaan rakennettua. Ei kukaan kiinteistöalan ammattilainen uskalla investoida keskeneräiselle alueelle, jonka asukasmäärä ilman vastarannan apua ei riitä minkäänlaisille palveluille, ennen kuin sekopäiden vaatimukset nostosillasta olematonta vesiliikennettä varten ym. huuhaa on saatu lopullisesti haudattua. Jos saaren puolelle kaavoitettu kauppa olisi rakennettu asuntomessuille, se olisi nyt jo lopettanut toimintansa kannattamattomana. Kaupungin aikatauluihin alueen rakentamisessa taas ei kukaan asioita pitkään seurannut enään usko. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45342 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1709 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1456 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
816 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
714 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
273 Luotu: 26.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
233 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
196 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
186 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
136 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025