IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
Martti Peltola |
#756 Re: Re: Hyviä uutisia Pohjanmaalta24.08.2011 23:50#749: Hannu Heinonen - Re: Hyviä uutisia Pohjanmaalta Hannu Heinonen kirjoitti: "Täsä näkyy selkeästi se, että turvetuotannossa on liian vähän pinta-alaa. Tuotannosta on poistunut alueita, mutta uusia ei ole saatu tarpeeksi nopeasti käyttöön koska lupakäsittelyt ovat viivästyneet. Jos pinta-alaa tänä kesänä olisi ollut enemmän käytössä, niin suuremmalta alalta tuottajat olisivat saaneet kerättyä tarpeellisen määrän turvetta riippumatta huonommista tuotantosäistä....." Oheinen sisältyi Heinosen vastaukseen, kun julkenin arvostella turveyhtiöiden toimintaa vaatia aina vain suurempia suopinta-aloja kaivettavakseen, koska kaivuutavoitteista jäädään vuosi toisensa jälkeen. Etelä-Pohjanmaallahan turvetta saadaan kuluvana myllerryskautena kasatuksi aumoihin hädin tuskin 50% vapojen haaveilemista määristä. Turveyhtiöiden ahneus on noilta osin rinnastettavissa kuvitteelliseen esimerkkiin työelämästä, jossa työnantaja vaatisi työntekijän tekevän pitempää työpäivää, mutta pienemmällä palkalla, kun mammuttitautia poteva bisnes ei tuottaisikaan työnantajan pussiin haaveiltua jättipottia. Turveteollisuus noudattaa noilta osin vain ahneuden periaatteita: "Mikään ei ole tarpeeksi, vaadimme kaiken." Ja mitä tulee lupakäsittelyiden viivästymiseen, syy löytyy pelkästään luvanhakijoiden puutteellisista tai kokonaan tekemättä jätetyistä ympäristövaikutusten arvioinneista. Lakeja noudattavien viranomaisten on yksinkertaisesti pakko puuttua heikkotasoisiin selvityksiin. Selitys siis Heinosen "ongelmiksi" kokemiin viivytyksiin löytyy turveyhtiöistä itsestään. Tämä käy selväksi, kun lukee lupaviranomaisten lausuntoja. Suosittelen iltalukemistoksi. Olkoon tämä myös lisävetenä myllyyn edellä kirjoittaneelle nimeään häpeävälle henkilölle joka arvosteli turvekriitikoita "ala-arvoisesta sanailusta" ylistäen turpeenkaivajia monisanaisesti. "Kauneus on katsojan silmässä" ja saahan meitä mollata ;D. |
Vastaukset
pohjansirkku |
#757 Re: Re: Re: Hyviä uutisia Pohjanmaalta2011-08-25 18:21:36#756: Martti Peltola - Re: Re: Hyviä uutisia Pohjanmaalta Hannu Heinonen, jos turveyhtiöillä olisi ollut enemmän pinta-alaa kaivettavanaan, ei sekään olisi riittänyt turpeenpuskijoiden "mustan aukon" täyttämiseen. Vapo ja muut turpeenkaivajat olisivat suuremman tuhoamisalan saatuaan yksinkertaisesti nostaneet turvetavoitteitaan vastaavassa määrin. Siinäkin tilanteessa olisivat vaponistit jääneet jälkeen turvemääristä suhteellisesti vieläkin enemmän. Älähän nyt Heinonen pidä meitä ihan tyhminä! |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44759 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10584 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1620 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
700 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
679 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
198 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20833 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025