Maahanmuuttajien tuet
Kommentoitu viesti
Oikeudenkäyntikulut valtion kassasta |
#2421 Lumeliitot taloudellisesti kannattava maahanmuuttoväylä05.11.2014 07:54En allekirjoita tätä siitä syystä, että minun mielestäni maahanmuuttajille ei pitäisi maksaa mitään tukia. Jo ulkomaalaislaki määrittelee, että maahanpääsyn edellytyksenä on, että tulija pystyy itse elättämään itsensä ilman tarvetta toimeentulotukeen. Kuitenkin esim. lumeliitoissa suomalaisia käytetään härskisti hyväksi, avioliitto- ja perhelainsäädäntö ei kuitenkaan tunne lumeliittoja vaan härskeimmätkin tapaukset muuttuvat oikeiksi avioliitoiksi heti maahan päästyä. Tyypillistä on, että vaikka avioliitto on solmittu vain oleskeluluvan ja taloudellisen edun saamiseksi, lapsia siitetään ja mielellään vielä päällekkäisiin perheisiin, koska mitä useampi perhe tulijalla on, sitä vahvemmaksi hänen siteensä Suomeen tulkitaan ja sitä varmemmin saa jäädä. Jo vuonna 2003 tehdyssä sosiaali- ja terveysministeriön selvityksessä todettiin, että lumeliittoon syntynyt lapsi edesauttoi kansalaisuuden saamista ja oikeudenkäynnit, sekä omaisuuden jako, tuomittiin poikkeuksetta lumepuolison eduksi, vaikka tuolloisellakin lainsäädännöllä oltaisiin voitu tuomita toisin. Vuoden 2004 ulkomaalaislakiuudistusta perusteltiin sillä, että liitot päättyivät välittömästi pysyvän oleskeluluvan saannin jälkeen, silti lumeliittojen määrä on lisääntynyt, niitä ei tilastoida eikä niille edelleenkään ole asetettu minkäänlaisia vaatimuksia eikä jälkiseurantaa. Kantasuomalaisia käytetään härskisti hyväksi ja lapsia syntyy hyväksikäytöstä hyväksikäytettäviksi. Huoltajuus- ja tapaamisjärjestelyillä yhteiskunta pitää huolen siitä, että hyväksikäyttäjä saa vallan uhreihinsa nähden ja perhehelvetti jatkuu aikuisikään lapsen oikeutena. Maahanmuuttajat tienaavat laillisesti poikkeuksetta vain sen verran, että saavat kaikki yhteiskunnan tuet täysimääräisinä ja oikeudenkäyntikulut maksetaan valtion varoista. Todetuilla laittomilla varoilla ja rikollisuudella ei ole merkitystä maksettuihin etuuksiin eivätkä ne heikennä tulijan asemaa huoltajuus- ja tapaamisoikeuksista päätettäessä edes niissä tapauksissa, joissa on voitu luotettavasti toteennäyttää, että tulijalla on ollut lukuisia päällekkäsiä perheitä hyvin lyhyessä ajassa maahan saapumisesta eikä hän ole osallistunut lapsen hoitoon tai ollut läsnä lapsen elämässä avioliiton aikana. Jos lumeliitoista kiinni jääneet palautettaisiin lähtömaihinsa ja oikeudenkäynnit maksatettaisiin omasta pussista, lumeliittojen määrä vähenisi varmasti. Nykylainsäädännöllä lumeliitoista on tehty houkutteleva ja taloudellisesti kannattava maahantuloväylä, jossa lapsen etu ja lapsen oikeus eivät kohtaa lastensuojelussa. Lapsien hyväksikäyttö lumeliitoissa tulee säätää rikoslakiin ja tukea tällaisen hyväksikäytön uhriksi joutuneiden lasten tasapainoista kasvua tervettä fyysistä, psyykkistä, sosiaalista ja moraalista kehitystä tukevassa ympäristössä. |
Vastaukset
KÄYRÄTORVI |
#2422 Re: Lumeliitot taloudellisesti kannattava maahanmuuttoväylä2014-11-11 19:36:41Kuka on sepustuksesi HÖLMÖ. No sehän on naimisiin menenevä/menevät suomalainen/suomalaiset. Ei olisi lumeliittoja ellei olisi hölmöjä naimisiin meneviä suomalaisia. Turhaa siitä on maahanmuuttajia mollata. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45661 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10630 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1763 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1465 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
365 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
285 Luotu: 26.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2319 Luotu: 22.03.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
251 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
221 Luotu: 18.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
716 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
212 Luotu: 13.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
199 Luotu: 03.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
191 Luotu: 01.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
178 Luotu: 30.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20892 Luotu: 20.03.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
134 Luotu: 07.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025