Tuen Ahmoon koulun säilyttämistä!
Kommentoitu viesti
Nyhkälä 4v ja Ahmoo 2v vanhempi |
#447 Re: Re: Re: Re: Re:29.05.2015 05:57#443: onneksi muutettiin pois - Re: Re: Re: Re: Hei, Omasta kokemuksestani voin sanoa, ettei näiden koulujen vanhempien ja koulun välistä yhteistyötä kyllä voi verrata keskenään. Sama ero varmasti muidenkin kyläkoulujen ja isojen koulujen välillä. Ei kyse ole varmastikaan pelkästä rahan keräämisestä. Allekirjoitan kyllä kanssasi tuon että, muutama henkilö olisi voinut miettiä kommenttejaan tarkemmin ennen julkaisua. Mutta, tuntuu täällä olevan joku/jotkut ketkä tarkoituksellisesti käyvät ronkkimassa muurahaispesää. Ja kun hänelle/heille joku vastaa asiallisesti niin, sitten ei enää mitään kuulukaan? Harmittaa tämä koulun sulkeminen minuakin, vaikka oma lapseni ei enää koulussa olekaan. Koska, yritän nähdä asian kokonaiskuvan kaupungin ja tulevaisuuden kannalta. Uusimmassa karkkilaisessa juttua koulun lakkautukseen liittyen, muutama juttu jäi minua häiritsemään. Silvennoisen kommentti että, jos näin jatketaan, niin ahmoolle tulee jopa 35 oppilaan ryhmiä. Jostain luin että, niitäkin oli jotka haluavat lapsensa Nyhkälään, miksei näitä sitten vain oltaisi ohjattu sinne? Koulussa on myöskin turvallisuusriskejä, selvisikö kokouksessa mitä ne ovat? Mielestäni Timo Hongell kirjoitti hyvin Ahmoon koulun puolesta. Kyllä perustelut jotka puoltavat koulun lakkauttamista, ovat hyvin heppoisia ja epäselviä :(
|
Vastaukset
Vieras |
#448 Re: Re: Re: Re: Re: Re:2015-05-29 07:31:11#447: Nyhkälä 4v ja Ahmoo 2v vanhempi - Re: Re: Re: Re: Re: Minustakin nuo lehdessä olleet Silvennoiden kommentit olivat ristiriitaiset: oppilasmäärä ei ole kasvanut odotusten mukaan (nyhkälässä?) , mutta ahmoolla ongelmia aiheuttaa ensi syksynä koulun aloittavat, joita on iso ryhmä. Eli jos yksi ikäryhmä on suuri niin koko koulu pitää sulkea? Yksi koulun puolustajien ratkaisuehdotuksista oli, että selvitettäisiin ns. vapaaehtoiset nyhkäläänlähtijat. Nuo turvallisuuspuutteet olivat ilmeisesti yhdestä luokadta puuttuva hätäkatkaisija ja se, että jakeluauto ajaa pihan poikki. Eräältä valtuutetulta tuli kokouksessa ehdotus että joku kulma, jonka takaa auton eteen voi yllättäen hypätä, aidattaisiin. Tämä(kin) aita oltaisiin saatu lahjoituksena, mutta siihenkään yhteistyötarjoukseen ei lakkautuksen kannalla olleet tarttuneet. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45054 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10607 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1676 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1447 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
814 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
710 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
693 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
249 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
220 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
186 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
150 Luotu: 13.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025