HÄTÄHUUTO LÄNTISEN KESKISUOMEN SOIDEN JA VESIREITTIEN PUOLESTA
Kommentoitu viesti
Humus on POP |
#11 Re: Multian suot04.10.2011 10:24#1: Uudenlaista luonnonsuojelua. - Multian suot Miksi turvetta pitää nostaa? Kait se on niin mukavaa pyöriä märässä turpeessa painavilla koneilla.Nytkin oli ihan huippuvuosi, ei ollut ainakaan tulipaloista vaaraa. Ja helppoahan se on turpeen nosto kun vertaa energiapuuhun, ei tarvi kuin 7 levikepyörät niin hyvin kantaa. Illalla on sitten turpeen noston jälkeen mukava pulahtaa paikalliseen vesistöön kunnon humuskerroksen kera, saa siinä samalla ihohoidon ihan ilmatteeksi. Ja sitten verkot nostetaan saunan jälkeen niin saadaan hyvää kalaa. Verkoista olevasta lilllingistä saa erinomaisen kastikkeen.Njam. Saunakin kannattaa ehdottomasti lämmittää turpeella, siitä ei tule tuhkaa juuri lainkaan. Ja siitä saa erittäin nätit lannoitteet emännän pelargonioille. Ja talvisaikaan hanki värjääntyy nätisti 8) Yöllä on sitten ihana katsella unia kun turvemöröt ajaa takaa. Jaa mikä on turvemorkö ? Sen näkee kun on yhteen mittaan ajanut 20h turvenevalla niin sieltä se pölystä yllättää.
Ymmärrä että tässä on monella elinkeino kyseessä, mutta ehkä kannattaisi miettiä vaihtoehtoja: Suomessa on energiametsiä (harventamattomia risukkoja) kunhan vain viitsittäisiin niitä siivota. Haketta riittää vaikka kuinka. Ei koneinvestoinnit ole yhtään kalliimpia tähän työhön.
Vapon voisi lakkauttaa tai sen tehtävät pitäisi todellakin määritellä uudelleen.
|
Vastaukset
Vieras |
#12 Re: Re: Multian suot2011-10-04 19:24:29#11: Humus on POP - Re: Multian suot Multian kunta haki sai läpi hakemansa Kirkkorannan vedenottamon suoja-alueen määrittämisen Multian keskustassa. www.avi.fi/ymparistoluvat päätös 63/2011/2 Tässä aineistossa kyllä puututaan moneen täysin epäoleelliseen asiaan jotka ovat olleet olemassa vuosikymmeniä mutta siitä on tainnut unohtua nämä suo-ojitusten aiheuttamat haitat kokonaan vaikka vedenottamo on Kissalahden rantaviivalla siinä missä kesällä ruskeaa vaahtoa lillui muutaman metrin päässä ottamon kaivosta joka siis on vain 7m:n syvyydessä. Unohtuiko Kissalahden pohjassa olevan jätevesiviemärin mahdolliset vuodot joita Iso-Multia-järven putkessakin on ollut. Kuinka suuri osa Multian vedestä todellisuudessa on järvivettä?
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1393 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3487 Luotu: 27.04.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
416 Luotu: 19.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
380 Luotu: 04.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20445 Luotu: 20.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
370 Luotu: 17.02.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
112 Luotu: 29.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1705 Luotu: 22.03.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1857 Luotu: 09.05.2022
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68605 Luotu: 15.02.2024
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
548 Luotu: 01.04.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
43 Luotu: 07.05.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
682 Luotu: 13.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11330 Luotu: 03.02.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1470 Luotu: 10.12.2024
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2505 Luotu: 15.07.2023
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1856 Luotu: 10.04.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
593 Luotu: 01.03.2023
Julkisen liikenteen hintoja täytyy laskea!
18 Luotu: 08.05.2025
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
13 Luotu: 08.05.2025