Vetoomus Keuruun keskustassa sijaitsevan Seiponharjun puolesta

Kommentoitu viesti

Ojalan opissa
Vieras

#26 153 - noin 300 = noin 150

03.06.2010 14:50

Millaista matematiikkaa Keuruun seurakunnassa oikein noudatetaan. Myytäisiin pala kaunista luontoa 153.000 eurolla ja maksettaisiin asunnoista yli 300.000. Eikös lopputulos ole se, että seurakunta maksaisi noin 150.000 euroa siitä, että saisi myydä maansa seurakuntalaisten rahoilla. Huhuh!

Vastaukset

Voi Pyhä Yksinkertaisuus ja Papit
Vieras

#27 Re: 153 - noin 300 = noin 150

2010-06-03 16:43:45

#26: Ojalan opissa - 153 - noin 300 = noin 150

Voisiko jo kysyä ääneen lahjooko tai pyytääkö joku lahjaa, jotta tontti saadaan kaupaksi?

Alkaa nimittäin haisemaan sen verran härskille tämä seurakunnan herrojen "Ojalan ylemmän tason matematiikka".

Toisin sanoen pitääkö seurakunnan lahjoa YIT ostammalla asuntoja, että YIT ostaa tontin tätä samaista taloa varten?

Herroilla on tutkimattomat tiet.

Ihme, ettei seurakunnan talous ole enemmän kuralla, kun tällaisia sammakoita päästetään julkisuuteen. Kokouksessa joku ihmetteli liian halpaa hintaa. Kas, ku ei älynnyt ihmetellä sitä, että seurakunnan pitää maksaa YIT:e rahaa, jotta YIT ostaisi tontin.

Toisin sanoen seurakunta maksaa YIT:e rahaa ja samoilla rahoilla YIT ostaa tontin seyrakunnalta. Voisi jopa sanoa, että YIT ostaa tontin itselleen seurakunnan varoilla ja saa siitä vielä voittoa itselleen lähes saman suuruisen summan, niin ja tietenkin tontin ilmaiseksi, koska seurakuntahan sen tontin maksoi YIT:e.

Jaa, että miten se menikään?

Kuten sanoit, että huhhuuhhuuhh on pojilla askareet.

Soile Kattainen Keuruulta muuttanut mutta sydän Keuruulla
Vieras

#42 Re: 153 - noin 300 = noin 150

2010-06-16 21:58:27

#26: Ojalan opissa - 153 - noin 300 = noin 150

Ei käy minun pirtaan tuo matematiikka! vastusta  koko harjun myyntiä, sitä ei saa myydä ja rakentaa. Herätkää keuruulaiset, puolustakaa aluetta , joka meille jokaiselle merkitsee kauneutta muuten niin pilalle rakennetussa keskustassa.