Säästetään Hovinsuon Majavien henki Lappeenrannan Skinnarilassa
Kommentoitu viesti
Olavi Vieras |
#67 Tänäänl lukijat pastalla oleva kirjoitus05.11.2010 15:13Tänään oli Etelä- Saimaan lukijat palstallaa, kirjoitus Matti Huttunen kirjoitti, asuu muuten, Pienniemenkatu 19 hän valitti, vedennoususta ja isoista kuopista. Tässä fakta tietoa Hovinsuolta, käyn siellä päivittäin, nämä isot kuopat jotka siellä ovat, niin ne on kaivannut Senaatti-yhtiöt Pekka Lindgvistin johdolla Kaivinkoneet jotka tuhosivat koko alueen, kun sieltä hakattin puusto ja koko alue raiskattiin, koneet upposivat suolle ja ne vetivät toisiaan sieltä ylös. Turha syyttää majavia, ne eivät kaiva kaksi metrisiä kuoppia,ne syvät kuopat ovat tehneet Valtio, Senaatti-yhtiö on valtion omistama,valtio haluaa tuhota ja hakkauttaa, kaikki omistamansa metsät ja alueet, myös sen eläimet. Huttunen valittaa ja pelkää, että vesi nousee hänen tontille, se on turha pelko, paikalla käyneenä, sanoisin että veden pitäisi nousta 2 metriä, että vesi nousisi Huttusen talon tontille, voin vakuutta, että milloinkaan Hovinsuon veden korkeus ei nouse, niin korkealle, ja nämä vielä olevat puut, jotka ovat suon reunaalueella, niin yhdestäkään niistä puista ei ole, sitä vaaraa, että puut kaatuisi Huttusen talon päälle. |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#69 Re: Tänäänl lukijat pastalla oleva kirjoitus2010-11-06 04:12:46#67: Olavi - Tänäänl lukijat pastalla oleva kirjoitus Olisiko mahdollista saada kuvia johonkin (vaikka tänne?) siitä miten lähellä taloja vesi oikeasti on? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43637 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1108 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
768 Luotu: 14.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10486 Luotu: 09.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
654 Luotu: 12.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
122 Luotu: 18.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
140 Luotu: 16.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
101 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
68 Luotu: 18.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
93 Luotu: 15.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
687 Luotu: 04.05.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
40 Luotu: 23.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
666 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
114 Luotu: 13.06.2025
Valtatie 2 moottoritieksi tai moottoriliikennetieksi
51 Luotu: 12.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1712 Luotu: 01.05.2025
Kouvolaan ympärivuotinen rantalentopallohalli TikTokin ylijäämälämmöllä – maksimaalista hyötyä kaupungille!
24 Luotu: 17.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2082 Luotu: 22.03.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20807 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025