Suomen HALLITUKSEN pyydettävä anteeksi Israelilta!
Kommentoitu viesti
Juhani Starczewski |
#2442 Surullista luettavaa!15.04.2012 00:33Arvoisa SOK:n, Keskimaan johto ja edustajisto! Surullista luettavaa: Lutakon hotelliin ei tule Raamattuja eikä Koraaneja http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/lutakon-hotelliin-ei-tule-raamattuja-eika-koraaneja/1185730 http://www.ksml.fi/yhteiso/keskustelu/posts/list/75/48669.htm Varmaan keskustelemme aiheesta Edustajiston kokouksessa ke 25.4.2012 Peurungassa! Suomen Gideonit ry http://www.suomengideonit.fi/ Juhani Starczewski Edustajiston jäsen, Jyväskylä http://www.elisanet.fi/juhani.starczewski/ |
Vastaukset
Vieras |
#2443 Re: Surullista luettavaa!2012-04-15 03:10:36#2442: Juhani Starczewski - Surullista luettavaa! Ehkä seurakuntien ja kristillisten organisaatioiden ym. toimijoiden pitäisi tehdä tilanteessa vastavuoroinen ALOITE.
Kirkkojen ja seurakuntien tulisi alkaa jakaa seurakuntalaisilleen eri hotelliketjujen mainoksia, esitteita ja tarjouskuponkeja. Tämän voisi kukin seurakunta sopia esim. oman paikkakuntansa hotellien kanssa. Asiakkaille jaettavat materiaalit voitaisiin vaihtaa päikseen: srk antaa raamattuja (Gideoneilta saamiaan) niihin hotelleihin, joiden kanssa se tekee vastavuoroisuussopimuksen. Hotellit taas päättävät, antavatko hotellistaan jonkin yleisesitteen, vai haluavatko lisäksi antaa seurakunnan jaettavaksi myös sesonkiesitteitä. Myös materiaalien sijoituspaikat/jakelutilanteet olisi tietysti sovittava molemminpuolisessa yhteisymmärryksessä. Sijoitetaanko raamatut hotellihuoneisiin, vai ovatko ne saatavissa hotellin respasta? saako hotellin asiakas ottaa raamatun omakseen, vai onko se palautettava hotellin haltuun? Olisiko mahdollista siirtyä nykyaikaan, ja antaa hotellin asiakkaille mahdollisuus ladata respasta sähköinen raamatunosa tai koko raamattu asiakkaan omalle koneelle tai kännyyn? Entä miten hotellin tarjoamat materiaalit annetan kirkon tai seurakunnan asiakkaille? Jaetaanko esitteitä kirkon ovilla messun jälkeen? Kuulutetaanko esitteiden saatavuudesta kirkollisten kuulutusten yhteydessä, ja mainitaan, että esitteitä voi käydä hakemassa vahtimestarilta. Painetaanko yhteistyöhotellin mainokset seurakunnan lehtiin ilman hinnatta?
Kirkko on päivittänyt naispappeuden, sukupuolineutraalin sukupuolen, Jeesuksen jumaluuden ja Mariaan neitsyyden jo kauan sitten. Ehkä Gideonienkin täytyisi päivittää itsensä ajantasalle, ja olla nöyrästi kiitolliset kaikesta siitä ajasta, jonka he ovat korvauksetta saaneet käyttää hotellihuoneita omiin tarkoituksiinsa. Miettikääpä, millaiset kustannukset olisivat, jos Gideonit olisivat joutuneet MAKSAMAAN joka ikisestä raamatusta ja jokaisesta päivästä, jonka ne ovat saaneet olla hotelleissa KÄYPÄÄ HINTAA.
Nyt ne ovat saaneet olla ilman hintaa. Siitä tulee olla kiitolliset, ja siunata jokikistä hotellia, joka on suostunut siihen, että uskonnollista materiaalia on tähän asti saanut tarjolla pitää.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51405 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
865 Luotu: 19.04.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
271 Luotu: 10.08.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
237 Luotu: 09.08.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
962 Luotu: 12.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1112 Luotu: 25.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21156 Luotu: 20.03.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
179 Luotu: 28.08.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
407 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
165 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
184 Luotu: 22.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
263 Luotu: 29.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
280 Luotu: 10.07.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
771 Luotu: 17.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11104 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
347 Luotu: 29.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
68 Luotu: 07.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
957 Luotu: 17.07.2025