Pysäyttäkää Siuntion ryhmä 14 ja nostakaa demokratia kunniaan!

Kommentoitu viesti

OZZY

#61 Re: Siuntion kuntakyselyn 2008 monipuoliset valintavaihtoehdot ja tulokset!

12.05.2012 22:27

#60: Vesku - Siuntion kuntakyselyn 2008 monipuoliset valintavaihtoehdot ja tulokset! 

 Vesku puhuu täyttä asiaa. Itse äänestin silloin Kirkkonummen puolesta. Olen nyt perehtynyt eri vaihtoehtoihin ja tullut siihen tulokseen mm. hyvin toimivan Lostin myötä ja Lohjan hyvien virkamiesten myötä, että Lohja on parempi vaihtoehto ja Kirkkonummikaan ei huoli Siuntiota, koska ei halua kuntaansa öykkäröivää RKP:tä. Lisäksi olen vankka demokratia kannattaja ja Lohja- liitoshan on demokraattinen päätös, jolla on vielä H:gin hallinto-oikeuden asettama lainvoima, joten pulinat pois. Ainut taho, joka asiaan voi vielä vaikuttaa, on KHO, ja tietysti Lohja, ei ryhmä 14.

Onko muuten kukaan luullut ryhmä 14 perusteluja ja onko se ottanut vastuuta palveluiden järjestämisestä ja onko koko asia vain narsistien omia taisteluita "kasvojen menettämisen"pelosta. Näin taitaa asia olla!

Vastaukset


Vieras

#64 Re: Re: Siuntion kuntakyselyn 2008 monipuoliset valintavaihtoehdot ja tulokset!

2012-05-13 05:20:15

Kirkkonummea 2008 äänestänyt

#65 Re: Re: Siuntion kuntakyselyn 2008 monipuoliset valintavaihtoehdot ja tulokset!

2012-05-13 05:49:11

#61: OZZY - Re: Siuntion kuntakyselyn 2008 monipuoliset valintavaihtoehdot ja tulokset!

Huolimatta siitä että Kirkkonummi oli heittänyt Siuntion ulos terveyskeskusyhteistyöstä ja sen osin  repivästäja RKP-vastaisesta kunnallispolitiikasta äänestin 2008 Kirkkonummivaihtoehdon puolesta. 2011 Lohja oli kuitenkin jäänyt hyväksi ja käytännössä ainoaksi vaihtoehdoksi, mikä unohtui Siuntion kreikkalaistyyppisessä "kansanäänestyksessä", jossa EI kaikelle jylläsi.

Pelkään vain pahoin, että aika on jo ajanut Siuntion taistelun melskeessä järkevien vaihtoehtojen ohi - mitenkähän melskaajat hoitivat liitossopimusneuvottelut, joita kuitenkin käytiin alkuvuodesta? - ja että saamme seurata Siuntion kunnallispoliitikkojen melskaamista vielä useita vuosia, emmekä pääse äänestämään heistä sopassa farssimaiset otteet välttänyttä parhaimistoa päättäjiksi Lohjalle vielä vuosiin. Ainakaan farsseja ei tarvita teattereissa pitkään aikaan, meno Siuntion kunnantalolla riittää. Valitettavasti  liput esityksiin tulevat vähän kalliiksi siuntiolaisten veronmaksajien kukkarolle.