KKY ei saa jättää kissoja pakkaseen
Kommentoitu viesti
tuula säteri Vieras |
#1 Kissat pakkasessa05.12.2010 16:08Vastuuntunnottomien ihmisten jälkien korjaaminen tulee kaikille osapuolille aina kalliiksi, niin KKY:llekin. Olisi niin paljon järkevämpää puuttua ongelman aiheuttajiin kuin ikäviin seurauksiin. Omassa lähiympäristössäni on yksi eläinsuojeluviranomaistenkin tuntema "kissahautomo", josta tulee säännöllisin väliajoin nälkäisiä ja hoitamattomia kulkureita pihaani. Valvontaeläinlääkärin mukaan asiaan ei voi muka puuttua, koska eläinsuojelulaki ei anna siihen välineitä. Lakiin tutustuneena olen kuitenkin sitä mieltä, että se määrittelee eläinten hyvän hoidon tarkkaan ja antaa valvontaviranomaisillekin hyvän valikoiman eri keinoja puuttua eläinten kaltoinkohteluun. Jääkin viranomaisten fiksuuden varaan kuinka lakia tulkitaan. Nollatoleranssi vaatii valvontaviranomaisilta rohkeutta, käytänteiden muutos lähtee kuitenkin aina yksilötasolta liikkeelle. Muutosta odotellessani loukutan (rikon siis lakia) edelleenkin pihaani tulleet kissat pois kulkemasta! |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#400 Re: Kissat pakkasessa2010-12-18 21:00:44#1: tuula säteri - Kissat pakkasessa HYVÄ! Tuula Säteri! Olet ensimmäinen,joka puhuu asiaa! "hautomoita" on joka puolella,niistä kerätään "tuotosta"vuodesta toiseen,eikä mikään muutu.
Todellakin:laki antaa kyllä mahdollisuudet puuttua näihin paikkoihin.Pitää tosiaan osata kertoa jopa valvontaeläinlääkärille ,mitä laki määrää kissan pitopaikasta.Järkyttävää,että akka maalaisen pitää tietää enemmän,kuin virkaansa hoitava ja siihen valittu henkilö.Pitkin hampain ne tietenkin suhtautuu--uskovat kyllä,kun ei periksi anna. Siihen asti:loukuttele ihan hyvällä omallatunnolla kaikki kissat naapurin hautomosta!!
|
Vieras Vieras |
#994 Re: Kissat pakkasessa tai muuten pulassa2011-02-17 14:30:57#1: tuula säteri - Kissat pakkasessa Tuula S.kirjoittaa asiaa suoraan kentältä, valveutuneena eläinsuojeluihmisenä, joka omassa lähipiirissään näkee, mistä ongelmat saavat alkunsa. Tässä kohtaa ennaltahkäisevän eläinsuojelun (esim. kissojen leikkaamiseen ohjaaminen ja valistaminen) sekä toimivat yhteydet mm. eläinlääkäreihin sekä eläinsuojelu- ja terveysviranomaisiin ovat toiminnan a ja o. Eksyneet, hylätyt ja luontoon syntyneet kissat autetaan luonnollisestikin niin vapaaehtoistoimijoiden kuin löytäeläintalojenkin toimesta, mutta ongelmien ennaltaehkäisyyn panostaminen kantaa hedelmää pitemmän ajan kuluessa ja nostaa kissan arvoa lemmikkinä ja perheenjäsenenä. Monella saralla voi tehdä eläinsuojelua. Yksi tahtoo toimia ensikotina, toinen valistaa, kolmas ja loput tehdä jotakin muuta. Annettakoon arvo kaikelle, toisia mollaamatta. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
402 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51095 Luotu: 02.06.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
57 Luotu: 07.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21020 Luotu: 20.03.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
872 Luotu: 14.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
401 Luotu: 21.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
276 Luotu: 10.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
223 Luotu: 23.06.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
459 Luotu: 22.05.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
173 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
942 Luotu: 17.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11081 Luotu: 09.06.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
243 Luotu: 29.07.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
312 Luotu: 07.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
53 Luotu: 22.07.2025