Ei uraanikaivostoimintaa Kuusamoon
Kommentoitu viesti
Aukaiskaa silmänne niin näätte kaiken tämän tuhon. |
#116 Uraani Pommi---- Talvivaarassa räjähti---!17.11.2012 10:19Uraani Pommi,,,! Talvivaarassa ,,Räjähti,,! Pekka Perä ,sekä Paula Lehtomäki , Kahleet kilisee ! Talvivaarassa Räjähti kuin Räjähtikin ,,Uraanipommi,,,Uraani,,,Pommi,,!!!! Tuhoon tuomitut,, vesistöt Saimaata sekä Ouluäjärveä myöten,,Pohjavedet,, Valtavat maa-alueet tuuli on levittänyt Uraanipölyä jo vuosia satojen kilometrien säteellä ! Uraani pommi muhii ja tekee tehtäväänsä yötä päivää se ei nuku,,Tuho jatkuu sekä saavuttaa YHÄ Suuremmat mittasuhteet ! Hälyytys ! Hälyytys ! Yli kaiken elämän Nyt ei ole enää leikki kysymyksessä ,,vaan kaiken,,,Tappava sekä tuhoova Uraani ! |
Vastaukset
Nimierkki |
#117 Re: Uraani Pommi---- Talvivaarassa räjähti---!2012-11-17 16:07:01Oletetaan, että ydinvoiman käyttö, SEKÄ oma tuotanto, ETTÄ ydinvoimalla tuotettu tuontisähkö lopetetaan Suomessa kokonaan. Välittömästi korvattavaksi jää vähän reilu 2700 megawatin sähköteho. Vuonna 2011 käsittääkseni keskimääräinen tuontiteho Venäjältä on ollut 980MW. En tiedä varmaksi, mutta uskon, ettei ole uusiutuvilla energianlähteillä tuotettua. Jo pelkätään tuo 2700 megawatin sähkötehon korvaaminen vaatii melkoisen ponnistelun meiltä. Hetkessä se ei onnistu. Korvaavan tuotannon on oltava sellaista, jonka varmuus on hyvä. Tällaista eivät ole tuulivoima ja aurinkoenergia. Jokia ei anneta valjastaa. Puusta sähköksi tuollaisella teholla vaatii hajautetusti aika monta voimalaa tai muuten meillä on paljasta maanpintaa voimalan ympäristössä avaruudesta helposti tunnistettava määrä jos keskitetään yhdeen jättivoimalaan. Käytännössä tällä hetkellä realistisin vaihtoehto olisi korvata kivihiilellä tai maakaasulla ydinenergia. Niitäkö sitten haluamme? Olisi kiva jos ilman ydinenergiaa pärjättäisiin, mutta tällaisella kulutuksella ei pärjätä. On oltava realisteja ja kannattaa miettiä mitä huutelee - onko huuteluihin mitään realistista mahdollisuutta. Käynnissä oleva Suomen teollisuuden alasajo toki vähentää sähkönkulutusta. Työttömyyden ja tulevien valtion rankkojen leikkausten vuoksi suomalaisten elinolot yksinkertaistuvat ja aletaan ehkä säästämään sähköä. Voidaan toki päätyä väliaikaisesti siihen, ettei ydinvoimakapasiteetille olisikaan enää tarvetta, mutta sitten ei sellaista hyvinvointiakaan enää ole mihin olemme tottuneet. Toisaalta on ihan hyvä, että elintaso laskee dramaattisesti nykyisestä kestävälle tasolle. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43303 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10454 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
720 Luotu: 14.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1092 Luotu: 12.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
636 Luotu: 12.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
133 Luotu: 16.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
99 Luotu: 18.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
98 Luotu: 18.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
92 Luotu: 15.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
53 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
109 Luotu: 13.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
659 Luotu: 06.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
685 Luotu: 04.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1710 Luotu: 01.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2767 Luotu: 08.04.2024
Bussilinja Metsämaalle takaisin
58 Luotu: 12.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20805 Luotu: 20.03.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2081 Luotu: 22.03.2025
Kouvolaan ympärivuotinen rantalentopallohalli TikTokin ylijäämälämmöllä – maksimaalista hyötyä kaupungille!
20 Luotu: 17.06.2025