Kertunlaakson kouluun parakit
Kertunlaakson koulun vanhempaintoimikunta pyytää sivistyksen ja hyvinvoinnin toimialaa arvioimaan Kertunlaakson koulun seuraavan 2024-2025 lukukauden osalta uudelleen 5. luokan oppilaiden sijoittamisen.
Vanhempaintoimikunta pyytää arvioimaan Kertunlaakson koulun pihaan sijoitettavan konttiratkaisun mahdollisuutta, jossa tukeuduttaisiin muutoin kuin kontissa olevan luokkatilan osalta koulun palveluihin ja toimintoihin.
On esitetty, että Kertunlaakson 5. luokat siirtyvät Hyllykallion koululle syyslukukaudelle 2024, ja mikäli Kertunlaakson koulun laajennuksen rakentamisaikataulu viivästyy, voi haasteita tulla oppilaiden sijoittamisessa myös syyslukukauden 2025 alkaessa.
Perusteluina haluamme esittää, että nyt Kertunlaakson koulun yhteyteen tehdyt liikenneratkaisut korotettuna risteysalueena ovat onnistuneet ja turvalliset. Suurimman osan Kertunlaakson alueen oppilaista ovat nyt tässä koulussa ja Hyllykallion koululle kulkijoita on vähemmän. Liikenneturvallisuusasiat eivät ole siis olleet kovinkaan voimakkaasti esillä näiden ratkaisujen ansiosta. Näätätien risteyksen turvallisuus nousee kuitenkin uudestaan esille, kun tilanne muuttuu ja Hyllykallion koululle suuntaa useita kymmeniä lapsia lisää.
Lisäksi jos konttiratkaisua varten joudutaan vetämään vesi- ja sähköjohtoja, kontti tai aikanaan sen paikalla oleva muu kevyt rakennus voisi toimia myös urheilukentän tarpeisiin, mm. pukuhuoneen kaltaisena tilana.
Hyllykallion eskarien tilat ovat nyt olleet koulun puolella ja Hyllykallion päiväkodilla oin entuudestaan kovasti laajennuspainetta. Mikäli ajatus olisi saada esioppilaiden tiloista Hyllykallion koululle lisää Kertunlaakson oppilaille luokkatiloja, vaikuttaisi se myös päiväkodin tilojen riittävyyteen. Kertunlaakson koulun konttiratkaisu voisi helpottaa tätäkin. Kyseessä olevat lapset ovat opiskelleet jo väistössä ennen uuden koulun valmistumista, joten väliaikaisratkaisut onnistuvat kyllä.
Lisäksi kun Kertunlaakson koulun laajennus valmistuu, siellä on 2 luokkatilaa vajaana, kun Hyllykallion koululla on siinä vaiheessa Kertunlaakson alueen 6.luokkalaiset.
Yhteistyöterveisin Kertunlaakson koulun vanhempaintoimikunta
Kati Kriikkula/ Kertunlaakson koulun vanhempaintoimikunta Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1057 Luotu: 16.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
258 Luotu: 02.06.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
408 Luotu: 22.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
789 Luotu: 07.02.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2036 Luotu: 22.03.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
631 Luotu: 04.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
768 Luotu: 16.05.2025
Namninsamling för hälsosäkra undervisningsutrymmen för Ekenäs högstadieskola
198 Luotu: 25.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
862 Luotu: 01.04.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
493 Luotu: 17.02.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3485 Luotu: 10.09.2021
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
498 Luotu: 20.03.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
628 Luotu: 13.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
722 Luotu: 21.05.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
780 Luotu: 18.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
568 Luotu: 17.03.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
810 Luotu: 10.03.2025
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
127 Luotu: 19.05.2025
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11318 Luotu: 13.12.2020
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20669 Luotu: 20.03.2025