Tupakkalaki uudelleen säätöön - rajoituksia jo tarpeeksi


Vieras

#1

18.08.2010 20:52

Mitä oikein tavoittelet? Ei oikein avaudu adressin nimestä "Tupakkalaki uudelleen säätöön". Minkälainen uuden tupakkalain pitäisi oikein olla?

Kirjoittaja on poistanut viestinsä (Näytä tarkemmat tiedot)

18.08.2010 21:56


Juha

#3 Re: Re:

19.08.2010 09:10

#2: - Re:

Kaikki turhat lait ovat totalitaarisempaan l. fasistisempaan suuntaan. Jos jotain pitäisi säätää, niin laki ihmisen perusvapauksien loukkaamattomuudesta, kuten itsemääräämisoikeus sallittujen nautintoaineiden suhteen. Paljon perusturvasta huolehtivia lakeja puuttuu, tai ovat puutteellisia. Tärkeät asiat ensin.

 

Suuri huijaus tämäkin
Vieras

#4 Ei taida auttaa

19.08.2010 16:29

Onko kansalaisilta ennenkään kysytty kun kieltolakeja pykätään.. Ne päätökset vaan julistetaan kasvottomasta, lahjotusta koneistosta eikä siinä mahda mitään. Näyttäisi siltä että tässä uudessa tupakkalaissa a´la Vanhanen on kyse siitä että lääketeollisuus (nicoretteineen ja mielialalääkkeineen) on ohittanut lobbausvallassa ennen niin vaikutusvaltaiset tupakkayhtiöt ja herroja viedään kuin litran mittaa. Kansan valitsemat tohelot ovat puhuneet.


Vieras

#5 Demokratiaa?

19.08.2010 16:39

Suomihan on demokraattinen maa, mutta milloin on kansa saanut päättää tästä tupakkalaista? Mitä ihmeen demokratiaa tämä muka on? Totalitaarisuutta tämä enemmänkin muistuttaa! Ei ne alaikäiset tupakointia lopeta tupakkalaista huolimatta, mutta siinähän on oiva keino valtion periä vähän lisää rahaa kansalaisilta sakkojen mielessä. Vai onko kyseessä sittenkin tämä Suomen "hyvinvointiyhteiskunta"? Kyllä siihen fyysiseen hyvinvointiin satsataan vaikka kuinka paljon, että saisi vähän kunniaa maailmalla hyvinvointivaltion nimissä, mutta kappas ku psyykkiseen hyvinvointiin ei kiinnitetä sitten yhtään huomiota. Ottaen huomioon sen, että Suomessahan itsemurhaluvut ovat todella korkeita ja mielen sairaudet järkyttävän yleisiä.

Ja eiköhän se loppujen lopuksi ole jokaisen yksilön ihan oma asia mitä elämällään tekee, polttaako sitten tupakkaa vai juoko viinaa, sillä eihän me tätä elämää toisten puolesta eletä. Mutta tietenkin jokainen mahdollinen tupakointiin liittyvä sairaus syö valtion rahoja ja kasvattaa veroja.

Ei mikään ihme, että monet suomalaiset olevat masentuneita ja elämäänsä tyytymättömiä tällaisen yhteiskunnan sisällä.

Kirsi
Vieras

#6 Olisko järjenkäyttö sallittua?

19.08.2010 19:35

17-vuotias tyttäreni ei siis voi tehdä töitä kioskila eikä kaupan kassalla?

Moniko nuori saa potkut työstään tämän takia?

Katainen  yrittää siis pidentää työuria alkupäästä ja heittää nuoret leipäjonoon työpaikoistaan

Demokratiaa, koiran virkaa
Vieras

#7

20.08.2010 05:46

Näin luodaan alamaailmaa; salakuljetusta jne. Näin syrjäytetään ihmisiä yhteiskunnan ulkopuolelle. Laitanpa tupakkaa kasvamaan, rahantuloa ei voi tulevaisuudessa estää. Päivittäinen ravintommekaan ei ole terveellistä, elintarvikelisäaineista löytyy myrkkyjä ja päänsekoittimia mutta raha maailmaa pyörittää.


Vieras

#8 No kettu

20.08.2010 08:27

Luulisi että eduskunnalla olisi parempiakin/pahempiakin asioita hoidettavana, kuin tupakkalaki... Miten ihmeessä tälläinen voi mennä edes läpi?

Hullu maailma
Vieras

#9 Re: No kettu

21.08.2010 03:48

#8: - No kettu 

 Kaikkihan nykyään menee läpi. Minkäs teet.

Kielletään kaikki
Vieras

#10 Poliisit kahvinjuojia jahtaamaan

21.08.2010 10:44

Miten olisi alkoholinkieltolaki ja kahvi huumeeksi? Joku yrittäisi vastustaa ja saisi adressiin 30 nimeä.


Vieras

#11

08.09.2010 21:18

Koskeekos tuo merkkien peittäminen myös varsinaisia tupakkakauppoja? Tämän maan politiikan tuntien varmasti.