Totuus esiin - Mihin hävisi hyvinvointivaltio
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re:
90-luvun yrittäjät ja takaajat ajavat selkeitä muutoksia mm. konkurssi-, ulosotto-, velkajärjestely- jne lakeihin. Kyse on tasavertaisuudesta lain edessä. Mainitsemissani laiessa on säädetty velallisen epärehellisyys ja velallallisen rikokset, mutta ei velkojan vastaavia. Juuri tästä on kyse 90-luvun tapauksissa. Rikoslaissa on mm. säädetty tilitysvelvollisuudesta, joka on pakottava laki, mutta pankinjohtajia, jotka eivät suostu tekemään tilitystä velallisen varoista, jotka se on saanut haltuunsa laittomasti, ei uhkaa minkäänlainen rangaistus, koska virkakoneisto ei puutu ja velallinen harvoin on siinä taloudellisessa tilanteessa, jotta hän voisi lähteä pitkiin ja kuluttaviin oikeusporosesseihin. Jos hän sattuu olemaan yrittäjä, hän ei saa edes ilmaista oikeudenkäyntiä, joten häneltä voidaan pankin toimesta kavaltaa omaisuus, jonka hän on itse hankkinut, pankinjohtajan joutumatta siitä vastuuseen Suomessa. Näin siis tällä hetkellä on tilanne.
Tätä on pohdittu...
Riistoa. Varmaan mitään lamaa ollukkaan, vaan hyvä syy periä kunnon kansalaisilta ja yrittäjiltä miljoonia. Ja vielä velkasaneeraukseen pääsyn jälkeenkin!!
Edessä samat "hoidon tunnukset" kuin 1990-luvun lamassa.
Poliitiikot koska järki ei leikkaa.
Paremmalla kielellä uskottavampi adressi
Kaikella kunnioituksella, mutta yhydyssana- ja muut kielioppivirheet vievät tekstiltä uskottavuutta. Ja kun nykyajasta puhutaan, markat ovat historiaa.
Ihan vaan vinkiksi ja vastaisen varalle, aina kannattaa luetuttaa teksti jollain ulkopuolisilla ennen sen julkaisua. Näin tekstistä saa pahimmat virheet todennäköisesti korjattua.
Re: Paremmalla kielellä uskottavampi adressi
#113: Kielioppi - Paremmalla kielellä uskottavampi adressi
Kiitos viestistä ja vinkistä. 90-luku oli markka aikaa ja lienet huomannut, että oikeusministeri ja muutama muukin on ottanut 90-luvun uhrien asian esiin. Asia on tärkein ja sen osalta asia etenee korkealla tasolla.
Re: Re: Paremmalla kielellä uskottavampi adressi
#115: laatija - Re: Paremmalla kielellä uskottavampi adressi
Siis minulle jäi epäselväksi tuo 100 miljardin velkasumma, puhutaanko siinä nyt markoista vai euroista?
Epäselvyys johtuu osin siitä, että adressin kohdassa 3. lukee: "Sanoma on jyrkkä EI veromarkkojen väärin käytölle." Tässä puhutaan veromarkkojen väärinkäytöstä, ei euroista, vaikka ilmeisesti tarkoitetaan kuitenkin sitä, miten nyt pitäisi toimia. En lukijana oikein pysy kärryillä, kun seuraavassa kohdassa nostetaan esiin taas 100 miljardin velkasumma, onko summa siis euroja vai markkoja.
Toki tiedän, että markat vaihtuivat euroiksi vuoden 2002 alusta ja 1990-luvulla oli käytössä vain markka. Ulkopuolisena lukijana en nyt vain pysy kärryillä, missä kohtaa viitataan euroihin, missä markkoihin.
Adressin aihe on joka tapauksessa tärkeä. Toivotan sille menestystä!
Re: Re: Re: Paremmalla kielellä uskottavampi adressi
#116: Kielioppi - Re: Re: Paremmalla kielellä uskottavampi adressi
Ihan hyvä huomio! Kiitos! Suomi oli lähes velaton valtio ennen 90-luvun katastrofipolitiikkaa. Valtionvelka harppasi 100 miljardiin markkaan ja samaan aikaan maahan syntyi ennennäkemätön työttömyys, elinkelpoiset yritykset ajettiin konkurssiin ja lahdattiin omaisuudet pankeille. 11000 - 14500 teki itsemurhan, 60 000 myytiin velkaorjiksi 5%:n hinnalla norjalaiselle perintä yhtiölle jne...osa maksaa vieläkin. 2004 valtion velka oli 48 miljardia euroa, mutta nyt 2015 olemme taas hitusen vaille 100 miljardia ja NYT EUROJA.
Kannattaa katsoa AlfaTV:n dosentti, jossa haastattelussa Pekka Kauppala ja Hilkka Laikko. Tuli reilu viikko sitten ulos ja löytyy netistä ao. TV kanavan sivuilta.
Velkomiselle pitää saada stoppi. Sen piti olla 20 vuotta mutta se oli selkeä pluffi ja petos.
Laki täytyy muuttaa niin että velkomisaika on 20 vuotta ja sen jälkeen velkaa ei voi periä eikä sitä enään ole.
Tämä laki pitää olla kaikille samanlainen ja yhdenvertainen.
Miksi tästä on tehty adressi? Miksi ei ole tehty heti suoraa lakialoitetta?
Asia on tärkeä.
Re: Kokoomus tuhosi hyvinvointi valtion
#86: vieras - Kokoomus tuhosi hyvinvointi valtion
Aivan samaa mieltä. Ei enään koskaan Kokoomusta!
Re:
jos käräjä oikeudesta tulee kirje perintä toimisto hakee uudestaan maksumääräystä vanhalle velalle kannataa vastata siihen
ja vaatia että velkoja toteen näytää velan jos olet tilannut jotain posti myynnistä niin pitää löytyä asiakirja jossa on allekirjoituksesi ja että olet lunastanut tuotteen postista jos taas toimitettu postilaatikoon voit myös kiistää että et ole saanut ikinä kyseistä lähetystä etkä tilannut mitään kyseisestä virmasta
ovat yrittäneet perintä toimistot että saisivat velan uudestaan perintään tiedän useamman tapauksen jossa käräjä oikeus on hylännyt kanteen koska velkojalta ei löydy mitään dokumenttia silloin voit myös vaatia korvausta velkojalta lukee käräjäoikeuden päätöksessä
velkojaan ei missään nimessä kannata ola missään yhteydessä voivat väitää että olette tehneet lyhennys sopimuksen ja saavat velan perintään
| This discussion has been closed. |