Aamulisä vaihtoehdoksi kaupan alan TES:iin.
Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Aamulisä vaihtoehdoksi kaupan alan TES:iin..
Miia Heinonen Helsinki |
#1 Pistäkää viestiä PAM:lle.14.09.2010 11:50abcdef
Arkadianmäki on kyllä väärä osoite tälle asialle. TES on ammattiliittojen, ei eduskunnan asia. Jos tämä adressi johonkin kannattaa lähettää, niin PAM:ille. Tosin adressi on tähän tarkoitukseen aika erikoinen väline. Aivan kuin tässä viestittäisiin jonkin sortin "vastustajalle", vaikka kyseessä on sentään oma ammattiliitto eli juuri se porukka, jonka tehtävä on ajaa meidän etuamme. Mutta kaipa tälläkin tapaa voi tuoda ammattiliitolle tiedoksi, millaisia toiveita/vaatimuksia ihmisillä on. Itse kyllä lähtisin siitä, että aamu- ja iltalisät kuuluisivat TES:iin molemmat, eikä näiden välillä tarvitsisi valita. Itse asiassa nykyäänkin maksetaan kyllä ”aamulisää” maanantaista lauantaihin klo 00:00-06:00 tehdystä työstä. Kas tässä kaupan alan palkkaliite: http://www.pam.fi/mp/db/file_library/x/IMG/226568/file/Kaupanalanpalkkaliite2010-2011.pdf. Katso kohta 6, lisät, ja sieltä iltalisä, jota maksetaan myös aikaisin aamulla (=”aamulisä”). Tälläkin hetkellä aamulisää pitäisi siis saada, jos työt alkavat ennen kello kuutta aamulla. Tämä tuntuu aika kitsaalta touhulta. Kohtuullista olisi mielestäni, jos aamulisää maksettaisiin ennen klo 8:00 tehtävästä työstä. Jos halutaan pysyä kovin vaatimattomina, niin aamulisää olisi syytä maksaa edes ennen klo 7:00 tehdystä työstä. Itsekin aloitan työvuoroni usein aamukuudelta, minkä takia joudun heräämään käytännössä neljältä aamuyöllä (työmatkani kestää noin tunnin). Pidän tätä huomattavasti suurempana haittana kuin klo 18:00-21:00 tehtävää iltatyötä, joten asianmukainen lisäkorvaus olisi paikallaan. |
ei-aamuihminen |
#2 Molemmista vuoroista saatava lisää28.10.2011 12:04Miksi helvetissä sen pitäisi olla vaihtoehtoinen? Molemmista ajoista pitää saada lisää. Mielestäni todellakin ennen aamukahdeksaa tehtävistä töistä pitäisi saada palkkiota. Kuudeksi mennessä heräsin taannoin itsekin neljän jälkeen, se on epäinhimillistä! Iltavuorot harvoin ottivat päähän, paitsi silloin, kun joutui seuraavana päivänä menemään kuudeksi... Inhimillisyyttä kauppatyöhön! Lisäksi voisi miettiä, onko todella tarpeen aloittaa kaupan työt kuudelta, jos kauppa aukeaa kahdeksalta. Mielestäni tuntia ennen avaamisaikaa olisi sopiva aloitus. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45462 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10622 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1730 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
242 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
210 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
200 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
162 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20858 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
138 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
119 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025