Adressit.com

Vanhuspariskuntia EI saa erottaa Inhimillisyyttä vanhustenhoitoon

Ota yhteyttä adressin tekijään

Raija Moilanen#1 Nov 06, 2012, 22:40

KARUA ON KERTOMAA

Lisäksi kanteluita ja omaisiin pitää saada yhteys sekä antaa neuvoja niiden, joilla sitä tietoa on. Periksiantaminen ei ole edes vihoviimeinen vaihtoehto. Joukossa on myös vaikuttajia ja heidän toivoisin tulevan esiin kaapeistaan edes veteraania puolustamaan.

Itselleni riittää motiiviksi omien vanhusten katsominen ihan loppuun saakka. Tämän tästä lähempänä asuva sisareni valvoi lukuisia öitä osastolla, että toinen puolisoista sai välillä levätä.

Samassa huoneessa ensin olivat, mutta niin kaukana, etteivät yltäneet toisiaan koskettaa. Siivous kuulemma vaikeutui. Sairaanhoitajana (entisenä) toki tiedän, että pyörät liikkuvat ja siivouksen aikana sängyt olisi voinut laittaa lähi etäisyydelle.

Ei he paljon pyytäneet ja sekin oli liikaa:(( Suurin osa vanhuksistamme huutaa yöt ja päivät vailla rakastavan lähimmäisen kosketusta, eikä se tunnu liikuttavan moniakaan. Tunnen myötähäpeää niin yhteiskuntaa kuin tuiki tavallisia kansalaisia kohtaan. Minulla on aina aikaa koskettaa niin montaa kuin ehdin ja vaihtaa muutama sana... ei se ole minulta pois!!!

Tiina Vousden#2 Nov 07, 2012, 11:40

Anderssonit yhteen pikaisesti!!!

Juttelin juuri tyttären kanssa! Oli iloinen, että ihmiset ovat lähteneet asian taakse. Kuulemma äitinsä huoneessa on jo ylimääräinen sänky valmiina!!! Nyt, vaan kierrättäkää tätä adressia, jotta saadaan mahdollisimman paljon lisää ihmisiä mukaan!!!

Vieras#3 Nov 08, 2012, 10:18
Järkyttävää luettavaa tuo vanhusten erottaminen. Miksi ihmiset jotka rakastavat toisiaan pitää erottaa toisistaan heidän viimeisinä vuosinaan? Täysin tunteettomia ja sydämmettömiä ihmisiä töissä päättämässä vanhusten asioista. Viimeiset vuodet yhdessä rakastaen on parasta mitä vanhus voi kokea!
Sandra87#4 Nov 08, 2012, 14:28
Kunnes kuolema meidät erottaa.. Eikö?
Pirjo68#5 Nov 09, 2012, 00:09
Tuttuni on töissä vanhusten parissa ja kertoi pariskunnasta,jotka ovat olleet ikänsä yhdessä ja heidät on erotettu toisistaan. Nainen itkee koko ajan ikävää ja onhan tuo nyt hirveää,ettei ihminen saa nauttia rakkaansa seurasta viimeisiä hetkiään. Miksi ihmisiä täytyy rääkätä noin,miksei anneta heille onnellista loppu elämää..
Riitta Kaarina#6 Nov 09, 2012, 10:38

Vahuspalvelulaki ja vanhuspalevluvirasto

Vanhuspalvelulaki heti voimaan ja sitä valvomaan vanhusasiain virasto! Professori Liisa Kivelä on asiantuntija näissä asioissa.!
unnik#7 Nov 09, 2012, 18:50
Vanhuspariskuntia EI saa erottaa toisistaan. Pitäisi olla aivan selviö.
Tiina Vousden#8 Nov 09, 2012, 19:17
Ihmetyttää, kun toiset tahot tekevät paljon työtä vanhusten yksinäisyyden ja masennuksen poistamiseksi, ja samaan aikaan vanhushoidon virkamiehet erottavat avioparit, jotka ovat kymmeniä vuosia olleet elämänkumppaneita, aiheuttaen mitä kamalinta yksinäisyyttä ja masennusta, sydäntä riipivää surua. Vanhustenhoitoon tarvitaan paljon tervettä järkeä, uusia ratkaisuja ja luovuutta. Kiitos, jos laitatte adressin linkkiä eteenpäin, että saadaan suuri määrä ihmisiä asian taakse!!!
Happy together!#9 Nov 09, 2012, 19:20
Näin EI saa olla! Kriteerit uusiksi! Pariskunnille yhteinen laitosvanhuus, kun jompikumpi ei kotona pärjää eikä toinen enää pysty hoitamaan!
Kimmo#10 Nov 09, 2012, 20:31

ihmisarvo loppuun asti !!

Kyllä ihmisarvoa kuuluu ja pitää kunnioittaa loppuun asti edes sen verran, että vanhukset saavat loppuunsa asti yhdessä olla ja asua, vaikkapa hoitolaitoksessa, mutta yhdessä kuitenkin !
McMakedonia#11 Nov 09, 2012, 22:38

Hieno ja tärkeä asia! Ihmisarvoa vanhuksille.

Tärkeä asia, joka on todella ajankohtainen. Nyt päättäjät huomio! Ja yhdessä voimme vaikuttaa!
Mt#12 Nov 10, 2012, 16:38

#12 tärkeä asia!

Tärkeä asia,joka pitäisi olla itsestään selvää että vanhukset saa viettää yhdessä loppu elämänsä.Vanhempani ovat olleet naimisissa 61vuotta.
Martti Lahikainen#13 Nov 10, 2012, 19:11

Re: KARUA ON KERTOMAA

#1: Raija Moilanen - KARUA ON KERTOMAA

Kummallista asiassa on se, että mikään voimassa oleva laki, asetus tai muu ohjeistus ei estä toimimasta inhimillisesti, vaan kyseessä on vain pikkusieluisen viranhaltijan ymmärtämättömyys tai pahansuopaisuus. Lakia pitäisi siis muuttaa siten, että viranomaisen päätösvaltaa kavennettaisiin; jotta tämän tapaiset rikokset ihmisyyttä vastaan eivät olisi mahdollisia. Rahasta tässä ei ole kysymys.

 

Vieras#14 Nov 11, 2012, 03:36
Onko terve maalaisjärjen käyttö kielletty sosiaalitoimessa? Siltä nämä uutiset alkavat kuulostaa ko. Porvoon tapauksessa.
Omat vanhemmat samassa jamassa#15 Nov 12, 2012, 12:01
Sama tilanne ei valitettavasti koske pelkästään Anderssoneja, eikä pelkästään Porvoota, eikä pelkästään Suomea... On korkea aika katsoa, että ne ihmiset, jotka ovat rakentaneet oman elintasomme perustan, saavat inhimillisen ja arvoisensa kohtelun.
Vieras#16 Nov 13, 2012, 23:31
Kunnioita ihmistä...
Eläkeläinen#17 Nov 22, 2012, 14:52
Vanhustyöhön tarvitaan uusia tuulia jotta jäyköistä rakenteista ja asenteista päästään eteenpäin.

Vuosikymmentem yhteinen elämänhistoria ei saa loppua väkivaltaisesti siksi, että ei voida joustaa palvelurakenteissa.

Kuvittele tilanne, että iäkäs maahanmuuttajapari erotetaan eri laitoksiin: kumpikaan ei puhu suomea ja ovat luku- ja kirjoitustaidottomia.

Koetetaan hoitaa ikäihmiset inhimillisesti ja heidän itsemääräämisoikeuttaan kunnioittaen.
HETA#18 Nov 27, 2012, 16:22
Aalto Mirkku ja KAKE OVAT OLLEET YLI 60V NAIMISISSA
JA NYT ERI HUONEISSA ROIHUVUOREN VANHAIN KODISSA.
HUOLESTUNUT LÄHEINEN VATANEN HELVI KONTIOLAHDESTA...

kIITOS JOS TOIVOMUKSIA TÄYTÄTTE 2HENGEN HUONETA ON TÄLLÄKIN HETKELLÄ OVAT.NAISE VAIHTUU VIERELLÄ AINA.
Vieras#19 Nov 27, 2012, 16:26

Re:

#18: HETA -

olen itsekin 74 enpä jaksais enepää. MINULLEKAAN SITTEN HYVÄÄ EI OLE TOIVEISSA. hyvää joulun odotusta.

lalunaladiva#20 Dec 04, 2012, 14:01

Sietämätöntä julmuutta

Mä en ymmärrä, miten tuollaista on päässyt tai edes annettu tapahtua. En olisi ikinä uskonut, että Suomessa voidaan laillisesti harrastaa tuollaista julmuutta - kuin sydän revittäisiin rinnasta. Ja Suomessa ei muka kiduteta ihmisiä... Anteeksiantamaton vääryys.
Vieras#21 Dec 05, 2012, 02:11

Sydämetöntä eristämistä

Miettikää omalle kohdallenne.
kaupungin virkamies#22 Apr 18, 2013, 17:30

hommat hoituu

Tehokkaasti. Ja minulle jää enemmän osinkoa näistä kaiksta systeemeistä. Hyvinhän tämä on hoidettu!



Hintavertailu.com
Sähkö, suoratoisto, musiikki ja äänikirjat — ilman kirjautumista
Aloita vertailu →
🎮
Selainpelit
Ilmaisia pelejä suoraan selaimessa
Kaikki pelit →
Selainpelit.fi