KKY ei saa jättää kissoja pakkaseen
2006 Vieras |
/ #1329 Re: Re: Re:oikaisu22.02.2011 16:20En tiedä, miksi vuoden 2006 ensimmäisestä vuosikokouksesta on jäänyt tuo käsitys, että sinne olisi haalittu ihmisiä, koska tätä nimenomaan EI tehty. Silloin uskottiin vielä normaaliin yhdistystoimintaan. Tämä on asia, mikä tuntuu olevan hyvin vaikea joidenkin hyväksyä, mutta näin se vaan oli. Paikalla tosiaan oli pari ei-jäsentä ja ne oli nykyisen puheenjohtajan kannattajia ja pitkäaikaisia KKY:n tukijoita. Tosin ei ole tiedossa, ketä tosielämässä äänestivät. "Se porukka" silloin vuonna 2006 oli aktiivit, jotka tekivät ja tiesivät kissojen asioista käytännössä kaiken ja halusivat muutosta tympeään yhdistysilmapiiriin. Suurimpia ongelmia vuonna 2006 oli piikittely, ilkeily ja vähättely, mitä hyvin rankasti omalle väelle viljeltiin. Sikäli en yhtään ihmettele, että silloin nettisivut otettiin pois, koska niissäkin oli joku vika, niinkuin kaikessa, mitä aktiivit ylipäänsä tekivätkin. Kun mikään ei kelvannut. Olen erittäin pahoillani, että taas vuonna 2011 on vedetty raha-asiat tässä päällimmäiseksi syyksi siihen, että halutaan uusi puheenjohtaja. Näin oli myös vuonna 2006 ja näin näköjään tehdään aina, kun puheenjohtajan halutaan vaihtuvan. Myöskään koskaan ei ole yritetty vallata yhtään mitään. Tämä on kummallinen käsite, mikä elää tässä yhdistyksessä myöskin aina, kun puheenjohtajan halutaan vaihtuvan. Mielestäni kertoo enemmän puheenjohtajan tuntemuksista, kuin todellisesta käytännön tilanteesta. Myös aikaisempina vuosina, kuin nytkin, on samantapainen kirjekampanja laitettu käyntiin niitten arvostelemiseksi, jotka kannattavat pj:n vaihtumista. Tähän olisin nyt toivonut ennemminkin tilannekatsausta, mikä KKY:ssä on hyvää nyt ja miksi muutoksia ei tarvittaisi tms., kuin ihmisten arvostelua ja yksityisten ihmisten muistioitten levittelyä. Sen kummempia kinaamatta totean vaan, että mikään ei taida yhdistyksen sisäilmapiirissä olla muuttunut näitten vuosien varrella ja innolla odotan, että jotakin muutosta aikaiseksi saataisiin. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45534 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10624 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1740 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
730 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
256 Luotu: 30.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
246 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
203 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
173 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20870 Luotu: 20.03.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
139 Luotu: 03.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
108 Luotu: 26.06.2025