VETOOMUS Mankin seisakkeen puolesta
Vieras |
/ #45 Re: Laukkauttakaa vaan!25.09.2013 15:02#40: 15 kertaa viikossa junalla kulkeva - Laukkauttakaa vaan! Tämä ei ole vaan kovin hyvin linjassa sen kanssa että mankin seisakkeen suosio on kasvanut valtavasti viimeisen 10v aikana, jolloin oikeasti mankin seisake oli hiljainen. On totta että mankin seisake on varsin lähellä kauklahden asemaa, mutta lasilaakso ainakin on sellainen umpikuja että jos seisake lakkautetaan ja samalla poistetaan keino että pääsee radan toiselle puolelle, niin käytännössä julkisen liikenteen kilpailukyky romahtaa. Itselleni ainakin on vaikea miettiä bussivuoroa jossa olisi järjen hiventä jos ajatellaan julkisen liikenteen kilpailukykyä. Joo, bussi voisi ajaa lasilaakson ja kauklahden väliä jolloin bussilla pääsisi n. 10-15min ylimääräisellä kiepillä junaan, ongelma vain on että kauklahden asemalle kävelee ripeähköllä tahdilla 20min, ja pyörällä 5min. Tällaista vuoroa tuskin hsl:n tuntien tuodaan koska lasilaakso on kuitenkin kokonaisuudessaan pienehkö alue, niin oma veikkaus on että joku vuoro ajelisi kaikkien muiden alueiden lisäksi lasilaakson lävitse, jolloin kauklahden asemalle voisi päästä noin puolessa tunnissa, tai vaihtoehtoisesti lasilaakso olisi jonkun kauklahden-asemareitin viimeinen paikka jolloin kaikki muut bussiin tulijat joutuisivat turhautuneena istua kun lasilaaksolaisia haetaan. No, kaikkia ei voi miellyttää, ja kenties lasilaakso/mankki on nähty paikkana johon ei kannata tuottaa kilpailukykyistä joukkoliikennettä. Olen kyllä sitä mieltä että hsl:llä on aivan liikaa turhan tiheällä pysähdyksellä olevia vuoroja (bussi saattaa pysähdellä 100m välein), mutta itse seisake mielestäni seisakkeen olemassaoleminen ei pitäisi olla ongelma vaikka se jostain syystä on. Ongelma on että rantaradan kapasiteetti on jo tapissaan, jolloin pienikin ongelma aiheuttaa vaikuttaa moneen junaan, joka todennäköisesti aiheuttaa siis keskimäärin yhtä paljon hidastelua (ellei enemmänkin) kuin nämä pari seisaketta. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45420 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10618 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1719 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1458 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
723 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
278 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
239 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
201 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
193 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20847 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
149 Luotu: 30.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025