Ilkka Kanerva - Älä eroa

Joose Nurminen
Turku

/ #1

24.03.2008 20:15

On lapsellista uskoa, että kättelemällä "Condieta" kahteen otteeseen ja juttelemalla niitä näitä puolituntisen tapaamisen aikana voitaisiin luoda "hyvät välit". Vierailu on vain symbolinen, ja sillä halutaan tehdä selväksi Yhdysvaltain suhtautuminen Tuomiojan ja Halosen ulkopolitiikkaan.

Ja mitä Kanerva sanoi duuman vaalien alla? "Venäläiset ovat valinneet jatkuvuuden", hän totesi, ei tuominnut tai kritisoinut. Venäjän presidenttiä valittaessa hän ilmaisi pettymyksensä Etyjin puolesta, ettei vaalitarkkailuoperaatiosta tullut sopua.

Kanerva on valehdellut, Kanerva on käyttäytynyt sopimattomasti ja nyt hän on myöntänyt kaiken tämän luullen saavansa kaiken anteeksi, mutta Suomen ulkoministerillä käydään strippariryhmän mainoskampanjaa niin kauan kuin Kanerva pysyy virassaan. Ei ihan kuka tahansa ministeri päädy samaan tilanteeseen toista kertaa, kun vaaleistakaan ei ole kuin vuosi. Nyt Kanervalla on enää jäljellä 3 vuotta ja 200 tekstiviestiä. Ike on aina Ike, joten en uskoisi miehen selviävän kunnialla noista kolmesta vuodestakaan.


http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/6627-kanerva-venalaisille-vakaus-tarkeampaa-kuin-demokratia

http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0,4:8:0:0:0;4:9:0:0:0;4:139:0:0:0;4:140:0:1:2008-03-04,104:140:523412,1:0:0:0:0:0:

http://www.adressit.com/koska_ike_on_ike