Eläkkeensaajan asumistukea ei saa laskea yleisen asumistuen tasolle
levitä tietoa |
/ #2792 levitä tietoa10.10.2015 08:47Takuueläkkeen saaja – nyt on aika tasata Yle-veroVerohallinnon tiedote, 9.10.2015 Jos olet pienituloinen eläkeläinen, on loppuvuodesta hyvä aika tehdä uusi verokortti ja saada muutama Yle-verosta vapaa kuukausi. Takuueläkettä (743 euroa kuukaudessa) saava eläkeläinen maksaa Yle-veroa minimimäärän eli vähän yli 60 euroa vuodessa. Verokortissa prosentit pyöristetään aina ylöspäin eli lähimpään puoleen tai täyteen prosenttiin. Tämän vuoksi takuueläkkeensaajan veroprosentti on Yle-veron osalta 1 eli noin 90 euroa vuodessa. Kaksi tapaaLiikaa maksetun Yle-veron voi saada takaisin kahdella tavalla:
Tee verokortti verkossaUuden verokortin saat nopeimmin, jos sinulla on käytössäsi netti ja pankkitunnukset. Osoitteesta verokortti verkossa saat tulostettua verokorttisi heti. Voit myös soittaa Verohallinnon palvelunumeroon 020 697 000, jossa sinulle tehdään uusi verokortti. Verokortin saat muutaman päivän sisällä postitse. Toimi ajoissaSinun ei tarvitse itse ilmoittaa uutta veroprosenttia eläkkeenmaksajalle, sillä Verohallinto tekee sen puolestasi. Muistathan toimia ajoissa, jotta muutos ehtii tulla voimaan seuraavaan eläkkeenmaksuun. Mikäli hallituksen esitys vuoden 2016 Yle-verosta vahvistetaan eduskunnassa, ei takuueläkkeensaaja maksa Yle-veroa enää ensi vuonna. Silloin Yle-veron alaraja nousee 10 300 euron vuosituloihin. Käytännössä se tarkoittaa, että alle 858 euron kuukausituloilla Yle-veroa ei tarvitse maksaa lainkaan. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45419 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10618 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1718 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1458 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
820 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
723 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
277 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
239 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
201 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
193 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20846 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
149 Luotu: 30.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025