Lapsen tapaamisoikeuden toteutuminen turvattava paremmin vanhempien riitatilanteessa
Henna |
/ #57 Re: Kimmo Sasi/Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä22.12.2015 09:42#1: Ari Savolainen - Kimmo Sasi/Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä Kimmo Sasi. Paljonpa se keskustelu siellä valiokunnissa on auttanut. Oikeudenkäyminen on kieltämistä ja perättömien valheiden haalimista toisen niskaan. Kun kolmas vanhemmuus annetaan jollekin Y-tunnukselle, joka sisältää kunnan sosiaaliviranomaisia satapäin ja terveysalan asiantuntijoita, ollaan suossa ja syvällä. Oikeuden käytännössä on huomattu, että oikeusoppineet ovat niin tarkkoja, etteivät itse tee virheitä, joten lasten etu hukkuu kyllä sinne alle. Se pärjää joka osaa uskottavimmin muotoilla lauseen "ei ole mitään sellaista tiedossa ja muutenkaan ei ole havaittavissa --- muutosta". Voidaan oikeuden papereihin väärentää muuttopäivät ja asiaa käsitellään hartaasti ja vielä kerran, aina siihen saakka kun hakija ja hakija on itse itseänsä vastaan oikeudessa istuen sekä lakimiehensä että itse itseänsä edustavavana 'yrittäjänä' siinä huoltajan paikalla.... koska yrittämistähän se on kun yrittää hengissä selvitä Kelan ja toimeentuloluukun tukiviidakosta pakotettuna ulosoton kautta maksamaan työssä käyvälle lasten isälle ELATUSTA työmarkkinatuesta 520-460 euroa/kk niin että asunnottomana jää kuuskymppiä Suomen pakkasessa käteen. Mikä ihme yhteys se sillä elatuksella joka menee päivähoitomaksuihin kokonaan on lasten elatukseen: he ovat säilössä siellä, samaan aikaan kun tapaamiset estetään ja vanhemmalle soitetaan poliisi sinne, kun menee kyselemään, saisinko jotain oikeuksia omaan lapseeni?! Järjestelmä on sairas. Se siitä mihinkään parane, niin kauan kun on hamehelmoja täynnä koko terveydenhoitojärjestelmä jotka kyllä palkkaansa eteen autisteja lapsia hoitaa, jotka traumatisoituvat moisesta oikeusmyllytyksestä. Lasten lupsakka koti-isä, jota julkinen oikeusavustaja palvelee, on vain pelinappula. Ei muuta kuin essu kouraan ja pullaa vääntämään. Pitäisi olla järki, että pieni vauva ei ilman äitiä voi terveeksi kasvaa. Minkään valtakunnan tervesvaliokunnan hoidossa!
Tämä on ihan pitkälle perusteltu ja todisteiden ohella toteennäytetty mielipiteeni asiasta. En osaa sanoa miksi näitä näyttöjä ei oikeudessa sitten hyväksytä. Se lienee sivistyneen oikeusvaltion ongelma, jos ei silmää käteen osata ottaa ja vielä katsoa ja ymmärtää, mitä se tarkoittaa, se mustalla ja valkoisella kirjoitettu - ja parilla vihreällä ja pinkillä alleviivaustussilla korjattu. Tein adressin, jossa pyysin päästämään lukitussa päiväkodissa säilötyt lapseni sieltä pois, koska huoltajana en ole heitä sinne ilmoittanut ja olen lisäksi irtisanonut päiväkotipaikan ´huolellisen vanhemman tavoin´. Adressi poistettiin ylläpidon toimesta vedoten yksityisyyteen. Vaikka siinä mitään lasten nimiä edes esille tullut. Näin tämä valtio suojelelee kansalaisiaan ennalta. On mielivalta, se joka sanelee miten täällä eletään ja ollaan ja veroja maksetaan.
Henna
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
436 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51113 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21067 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
61 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
467 Luotu: 22.05.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
276 Luotu: 10.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
945 Luotu: 17.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11083 Luotu: 09.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
223 Luotu: 23.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
245 Luotu: 29.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
54 Luotu: 22.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
771 Luotu: 12.06.2025