Kannabis lailliseksi
Vieras |
/ #1934 Re: Re: Re: Pitkä päätyyn ja pätkä perään!16.06.2010 12:48*Oliko viinan kieltolaki kaikkien ongelmien syy? Vaikka viinan käyttöön ei pakotettu, viinan vapauttaminen selkeästi lisäsi ongelmia: alkoholiperäisiä sairauksia, väkivaltaista käyttäytymistä, erilaista syrjäytymistä ja erityisesti viranomaiskoneiston työtä.** Alkoholiperäiset krooniset sairaudet kyllä varmaankin lisääntyivät mutta taas akuutit alkoholista ja korvikeaineista johtuvat myrkytykset vähenivät romahdusmaisesti. Väkivaltainen käyttäytyminen taas nousi saman verran kuin kulutus mutta trokareitten ja salakuljettajien pyssyleikki virkakoneiston kanssa loppui käytännössä kokonaan. Syrjäytyminen taas.. ainakin viinan ollessa laillista ongelmiin saattoi hakea apua ilman sanktioitten pelkoa. Kokonaisuudessaan viranomaiskoneiston työ joko väheni tai pysyi samana mutta riski ja häiriö sivullisille väheni. Vuosisatamme kronikasta löytyy uutinen jonka mukaan alkoholin kulutus nousi noin 20% kieltolain loppumisen jälkeen..
Niinkuin portugalissa ja hollannissa? **Voin mustavalkoisesti kuvitella, että kaikki tupakoitsijat käyttäisivät ”paremman vaikuttavuuden” vuoksi myös vapaata kannabista.** Varmasti. Ja jos opiaatit laillistettaisiin niin kaikki alkaisivat varmasti käyttää heroiinia. **Olisi peräti muodikasta olla ns. viihdekäyttäjä. Nykyisillä rattijuopumussäännöksillä se tarkoittaisi, että pian enemmistö liikennejuopumuksista olisi kannabiksen käyttötapauksia.** Mikä ei tutkimusten mukaan olisi ollenkaan huono asia, kannabis kun tutkimusten mukaan vähentää liikenneturvallisuutta huomattavasti vähemmän kuin alkoholi. Ja poliisillahan on nykyään nämä tikkarit jolla voidaan tarkistaa päihtymystila. **Minkä viestin me lapsille kannabiksen vapauttamisella antaisimme? Sen käyttö olisi sallittua, mutta kiellettyä.** Minkä viestin annamme kannabiksesta nyt lapsille? Se on kauhea huume ja tuhoaa elämäsi mutta monet taiteilijat, muusikot, tiedemiehet, presidentit ja ainakin yksi olympiavoittaja käyttää/on käyttänyt sitä. Haittoja vertailemalla selviää että nämä lailliset ja sallitut huumeet(alkoholi/tupakka) ovat terveydelle melkeinpä vaarallisimpia ja että näitä valmistavat yhtiöt lahjoittavat suuria määriä rahaa huumeita vastustaville yhdistyksille samalla kun markkinoivat omia päänsekoittajiaan. **Hannu Karpo on televisiossa kiteyttänyt asian hyvin; hänellä ei ole minkäänlaista myötätuntoa rattijuoppoa kohtaan. Päihteessä ajelua ei saa hyväksyä. Liikenne on muutenkin tarpeeksi vaarallista.** Kerro nyt miten huumaantuneena ajaminen tähän liittyy?
Minäkään en jaa missiotani. Kenelläkään ei ole oikeutta kajota toisen ihmisen itsemääräämisoikeuteen ellei kyseessä ole toiminta joka aiheuttaa selkeää haittaa toiselle ihmiselle. Onko laki itseisarvo? Onko ihminen lakia varten vai laki ihmistä varten? **Mikään ei pakota ihmistä polttamaan tai olemaan polttamatta. Säännöistä huolimatta ne ovat vain olemassa olevia vaihtoehtoja. Voiko olla muitakin vaihtoehtoja?** Kyllä. Ei. Ehkä? **Jännään tämän adressin puolesta nähdäkseni kuka sen ottaa vastaan, kuka siitä jotakin lausuu ja minkälaista lakialoitetyötä asian hyväksi tehdään. Adressin tilastosta voi ennustaa, että 25.000 IP-osoitetta täyttyy syksyyn mennessä! Uskon, se on uskon asia, että allekirjoitusten keräily on turhaa höpö höpö –hommaa. Neljässä vuodessa pitäisi saada 10-kertainen määrä. Masennusta - eihän allekirjoittamalla syyllisty mihinkään rikokseen.** Toisaalta monella tänne keskustelupalstalle kirjoittaneella on tullut ongelmia työnhaun ja opiskelupaikkojen kanssa.. Ja jos adressin nimet olisivat julkisia niin kovin harva uskaltaisi allekirjoittaa. Millainen on laki josta aiheutuvaa keskustelua kontrolloidaan pelolla? Keisari mestaa kaikki jotka kommentoivat housujen puutetta..
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51052 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
181 Luotu: 20.08.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
399 Luotu: 21.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
274 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
171 Luotu: 09.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
74 Luotu: 12.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1082 Luotu: 25.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
313 Luotu: 03.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
49 Luotu: 07.08.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
222 Luotu: 23.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
340 Luotu: 29.07.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
857 Luotu: 10.03.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
242 Luotu: 29.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
311 Luotu: 07.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
934 Luotu: 17.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11075 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
853 Luotu: 14.06.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
268 Luotu: 10.08.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
132 Luotu: 25.03.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025