Adressi Petteri Orpon erottamiseksi sisäministerinvirasta
Roope Massinen |
/ #343 Re:04.05.2016 23:27Sisäministeri on Suomen sisäministeriön päällikkö, joka käsittelee poliisia, pelastustointa, rajojen vartiointia ja maahanmuuttoa koskevat asiat. Maahanmuuttovirasto (Migri) käsittelee ja ratkaisee maahantuloon, maassa oleskeluun, pakolaisuuteen sekä Suomen kansalaisuuteen liittyviä asioita. Maahanmuuttopolitiikkaa ohjaa sisäministeri. Ruotsi ja useat muut EU-maat lähettivät 2.5.2016 kirjeen EU-komissiolle, jotta ne saisivat siunauksen väliaikaisten rajatarkastustensa jatkamiselle. Rajatarkastuksiaan haluavat jatkaa Ruotsin lisäksi muun muassa Saksa, Ranska, Tanska ja Belgia (MUTTA EI TIETENKÄÄN SUOMI, ja kiitos siitä kuuluu taas sisäministeri Orpolle). Em. maiden toiveena on, että tarkastuksia voitaisiin pidentää ensin kuudella kuukaudella, ja sitten puolen vuoden pidennyksillä korkeintaan kahden vuoden ajan. Schengen-mailla on oikeus aloittaa väliaikaiset rajatarkastukset tietyissä poikkeustapauksissa, muun muassa, kun koko Schengen-alueen toimivuus on uhattuna ulkorajojen vuotamisen takia, ja jos tämä aiheuttaa riskin esimerkiksi sisäiselle turvallisuudelle. Pakolaiskriisin kärjistyttyä viime syksynä maa toisensa jälkeen aloitti rajatarkastukset. Tällä hetkellä rajatarkastukset ovat voimassa seitsemässä Schengen-maassa (MUTTA EIVÄT SIIS SUOMESSA). "Ruotsi ja joukko muita EU-maita vaatii väliaikaisten rajatarkastusten jatkamista": http://www.hs.fi/ulkomaat/a1462153379847 |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44694 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10573 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1592 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1425 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
806 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
676 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
674 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2082 Luotu: 22.03.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
185 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20830 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
162 Luotu: 18.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3558 Luotu: 10.09.2021
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
964 Luotu: 01.04.2025