Parempaa hoitoa borrelioosipotilaille!
Turhautunut |
/ #66 Vasta-aineet15.09.2016 09:14Vuonna 2013 borrelia vasta-aineet: IgG 135.3 (viitearvo max 10 RU/ml), IgM 21.1 (viitearvo max 18 RU/ml) Vuonna 2014 arvoissa lievää laskua mutta sitten taas vuonna 2016 kohonneet: IgG 208.9 ja IgM 57.9 Eli vaikka arvot ovat taivaissa, 20-kertaiset, ei tehdä mitään !! Pyysin v. 2013 mittaamaan arvot, kun olin käynyt työterveydessä vuosien mittaan valittamassa vaivoista, jotka omasta mielestäni olivat Lymeä mutta joihin lääkäri vaan totesi, ettei kroonista borrelioosia ole olemassa. Olen koko aikana syönyt yhden 10 pvän antibioottikuurin, kun oli uusi punkin purema. Vaivat päästä jalkoihin ovat jokseenkin seuraavanlaisia: kuumeilun tapaista mutta ei kuitenkaan kuumetta, rintatuntemuksia, huimausta, pistävä, äkillinen ohimosärky, hengenahdistusta, erilaisia silmäoireita (pistoja, sumentumaa ja kaikenlaisia kummallisuuksia "maiseman hajoamista", ei voi kohdistaa silmiä), käsivarsien puutuminen ja kovia säärikipuja, tasapaino-ongelmia, voimakas hikoilu öisin, toisaalta helposti palelua, äkilisiä "neulanpistoja" milloin missäkin...välillä olo kuin seisoisi jossain nokkospöheikössä. Koska päällisin puolin näytän hyväkuntoiselta eikä sairaslomia niin ei oteta vakavasti. Toisaalta en myöskään tiedä, miten borrelioosia pitäisi hoitaa, kun antibiootti suoneen ei sekään ole mikään ratkaisu - ei välttämättä auta, saattaa olla enemmän haittaa kuin hyötyä. Olen sitten vain yrittänyt elää jokseenkin terveellisesti ja popsin myös erilaisia vitamiineja ja hivenaineita aika paljon. Tuntuu, että esim. magnesium, glukosamiini, CSA, MSM ovat minun kohdallani vähän auttaneetkin. Toisaalta pelottaa, mitä voi vielä tulla eteen, kun bakteeri vain jatkaa leviämistään ilman mitään vars. hoitoa.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haljastennokkaa ei saa myydä
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1280 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3427 Luotu: 27.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1693 Luotu: 22.03.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
387 Luotu: 19.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
297 Luotu: 04.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20409 Luotu: 20.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
369 Luotu: 17.02.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68599 Luotu: 15.02.2024
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1459 Luotu: 10.12.2024
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
536 Luotu: 01.04.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
255 Luotu: 17.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11307 Luotu: 03.02.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2487 Luotu: 15.07.2023
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
653 Luotu: 13.03.2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
331 Luotu: 06.03.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
13 Luotu: 29.04.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1838 Luotu: 10.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
256 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
244 Luotu: 13.04.2025
Vetoomus lohen puolesta
116 Luotu: 12.04.2025