Pään peittäminen jumalanpalveluksessa rukoiltaessa ja profetoidessa!
AAMULEHTI 4.12.2016 |
/ #372 Tutkija: Imatran tapaus harvinainen, moniuhrinen ampuminen tapahtuu yleensä perheissä09.12.2016 08:55Otsikko kertoo epätavanomaisesta!? Vrt. Jesaja: 31:2 ja 45:7
Useiden henkilöiden ampuminen julkisella paikalla on Suomessa hyvin harvinaista. Moniuhriset ampumiset tapahtuvat yleensä perheissä ja uhreina ovat puoliso, lapset tai vanhemmat, kertoo kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutin kriminologian yksikön tutkija Martti Lehti. Suomen lähihistoriassa on Lehden mukaan kaksi vastaavantyyppistä tapausta kuin Imatralla viime yönä tapahtunut ampumatapaus, jonka uhreina oli kolme suomalaista naista. Heti kiinni saatu 23-vuotias mies ampui uhreja kiväärimallisella aseella päähän ja keskivartaloon. Vastaavantyyppinen tapaus oli Porvoossa 2010, kun Esa Åkerlund surmasi ampuma-aseella kolme miestä hampurilaisravintolan autokaistalla aamuyöllä. Ampumiseen johtanut kiista syntyi sanaharkasta hampurilaisravintolan jonossa. Ibrahim Shkupolli ampui Espoon Leppävaarassa sijaitsevassa kauppakeskus Sellon Prisma-myymälässä uudenvuodenaattona 2009 neljä Prisman työntekijää, kolme miestä ja yhden naisen. Lisäksi ampuja surmasi espoolaisessa yksityisasunnossa entisen naisystävänsä. Prisman työntekijät olivat entisen naisystävän työkavereita. Lehden mukaan muut lähivuosien moniuhriset surmat ovat erilaisia. Esimerkiksi Rautavaarassa 2014 oli kyse perhesurmasta, kun äiti ajoi kovaa vauhtia päin bussia. Onnettomuudessa menehtyivät nainen ja hänen kolme lastaan. Naisen puoliso matkusti bussissa. – Ei ole mitenkään yleistä surmata julkisella paikalla useampi ihminen kerrallaan, Lehti toteaa. Yhdistävä tekijä tuoreessa Imatran ampumisessa sekä Porvoon ja Leppävaaran Sellon surmissa on se, että ne kaikki tehtiin ampuma-aseella. |
Kommentoi adressia |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45448 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10620 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1726 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
825 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
281 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
196 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20854 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
159 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
136 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025