Pohjois-Karjalan Prikaatin puolesta
Is Finland independent any more? Vieras |
/ #40428.02.2012 09:55Käsittämätöntä, että ainoa itärajalla oleva varuskunta aiotaan lakkauttaa! Länsirajaltako meitä uhataan sotilaallisesti, jos konflikteja tulee? Suomen itsenäisyys on taisteltu itärajalla. Päättäjät kunnioittakaa nyt edes vähän sotaveteraaneja ja sodan jälkeistä sukupolvea, joka tämän Suomen valtion hyvinvoinnin ovat rakentaneet. Minkälainen valtio maailmassa on enää itsenäinen: itsenäisenä valtiona pidettiin -ainakin ennen vanhaan maata- jolla on oma raha, oma kieli, oma lippu ja oma valuutta. Neuvostoliitto hajosi ja Eurooppa yrittää saada aikaan tiiviimpää unionia. Eu on ihan hyvä asia eli taloudellinen ja kaupallinen yhteisalue (Suomessa oli kansanäänestys) ) mutta rahaliittoon (Emu) liittyminen oli virhe, johon politikot veivät Suomen ilman kansanäänestystä. Ruotsissa oli kaksi kertaa kansanäänestys ja Ruotsi ei halunnut liittyä rahaliitoon. Maat, jotka ovat tilastojaan vääristämällä liittyneet rahaliittoon ja alun alkaen käyttäneet muiden Eu-maiden luottamusta hyväkseen on pudotetteva rahaliitosta pois: eivät ne itse halua erota siitä, koska saavat helppoa rahaa EMU-mailta. Esimerkiksi Kreikassa on nepostismia, kuolleille maksetaan eläkkeitä, rikkaat eivät maksa veroja jne... toisin sanoen Etälä-Euroopan maiden elämäntyyli poikkeaa täysin siitä, mihin Pohjois-Euroopan maat ovat tottuneet. Aina vedotaan siihen, että USA on menestynyt, mutta siellähän jokainen osavaltio on suhteelisen itsenäinen esim. lainsäädännöllisesti ja lisäksi jokainen osavaltio vastaa omista veloistaan. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51405 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
829 Luotu: 19.04.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
271 Luotu: 10.08.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
236 Luotu: 09.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1112 Luotu: 25.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
962 Luotu: 12.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21156 Luotu: 20.03.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
179 Luotu: 28.08.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
407 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
165 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
184 Luotu: 22.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
263 Luotu: 29.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
280 Luotu: 10.07.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
771 Luotu: 17.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11104 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
347 Luotu: 29.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
68 Luotu: 07.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
957 Luotu: 17.07.2025