Suomen HALLITUKSEN pyydettävä anteeksi Israelilta!
Vieras |
/ #2680 ICEJ:n maailmanlaajuisen työn ex- johtaja, pastori Malcolm Hedding Jerusalemista26.04.2012 18:39
Todellisuudessa juutalainen hylkää Vanhan testamentin syvimmän olemuksen.
Tämän opin mukaan juutalaiset on ensin saatava Israeliin, ja he sen kautta he voivat vastaan ottaa pelastuksen. Heidän pelastumisellaan on siis kaksi ehtoa: Eretz Israel ja Kristus. Tuo tulkinta ei ole lainkaan johdonmukaista teologiaa. On vain poimittu irrallisia Raamatun jakeita ja sovellettu niitä tunneperäisesti.
Kuinka ilman saarnaa joku voi tulla tuntemaan Jeesuksen? Paavali opetti: "Kuinka he voivat uskoa…elleivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa?
http://www.google.com/url?source=imglanding&ct=img&q=http://www.frontpag... Järjestön opetus saa omituisia piirteitä. ICEJ:n Suomen johtaja selitti, että Jeesus itse puhui juutalaisten paluusta Jerusalemiin sanoessaan, että "heidät viedään vangeiksi kaikkien kansojen sekaan, ja Jerusalem on oleva pakanain tallattavana…" (Luuk. 21:24).
ICEJ:n kansainvälinen johtaja Malcolm Hedding julisti kristillisessä sionistikongressissa18.2.2001 seuraavaa: " Jeesus itse puhui lopun ajan juutalaisten paluusta (Luuk. 21:23,24). Hän asetti toisen paluun eskatologiaan (Luuk. 21:28)." – Merkillinen väännös!
Todellisuudessa Jeesus kohdisti tuossa jakeessa sanansa opetuslapsilleen eikä kääntymättömille juutalaisille
Vaikka kaikki nuo järjestöt eivät ole suonaisessa yhteydessä ICEJ:hin, opin ilmaisut ovat hyvin samantapaisia. Jopa Jerusalem Post artikkelissaan "On wings of faith" 14.12. 2001 toteaa, että kaikkia juutalaisten kuljetuksissa mukana olevia yhteisöjä yhdistää teologia, jota yhteisöt eivät tulkinneet kristilliseksi vaan Vanhan liiton profetioiden tulkinnaksi. ICEJ:llä ja sen Suomen osastolla on erityinen asema artikkelissa.
http://www.fkf.net/haavisto/juutalaistenpelastuminen.html
|
Kommentoi adressia |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10193 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40553 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
771 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
542 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
524 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
631 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
84 Luotu: 13.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
78 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20787 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
806 Luotu: 02.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
48 Luotu: 12.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
174 Luotu: 22.05.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
46 Luotu: 15.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Lastenosteopatian puolesta
795 Luotu: 21.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1687 Luotu: 01.05.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
45 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1136 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
953 Luotu: 08.03.2024
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2751 Luotu: 08.04.2024