Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Vieras |
/ #547 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: YHTEISTYÖ?26.05.2012 17:25#529: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: YHTEISTYÖ? Niinpä. Rehtorit ovat hyvinpalkattuja virkamiehiä, joiden toimenkuvaan kuuluu myös työyhteisön hyvinvoinnnista huolehtiminen. Siitäkin palkka maksetaan. Jos ei oma osaaminen riitä, täytyy osata ainakin sen verran, että hakee apua oikeasta paikasta, näihin asioihin koulutetuilta ammattiauttajilta. Ja hakee apua ajoissa, jolloin tällaisia hävettäviä - ehkä Vaasassa ei osata edes hävetä - tapauksia ei synny. Ei riitä, että rehtorit yrittävät hoitaa tehtävänsä, ne on hoidettava. Kuten meidän muidenkin. Ei kukaan ole korvaamaton, eivät rehtoritkaan. Sanotaan, että hautausmailla on paljon niitä, jotka ovat luulleet olevansa... Kyse on tässä onnettomassa tapauksessa siitä, että pienillä lillukanvarsilla, kuten joku jo totesikin, tässä todella erinomainen musiikinopettaja, paras laatuaan Vaasassa, pistetään sivuun. Ja vielä heppoisin perustein, epämiellyttävin toimenpitein, kun papereita lueskelee. Kertovat, että musiikinopetuksen taso maassamme on aikamoisessa laskussa - opettajien osaaminen kasvaa vain ajan myötä, päivittäen, eikä niitä osaajia puskissa itsestään kasva. Iällä tässä ei ole muuta merkitystä, kuin että Jurin kaltaisilta tulisieluisilta konkareilta voi aina odottaa laatua - oli laji mikä hyvänsä (toivottavasti ei ole sukupuuttoon kuoleva laji, kuten vähän vaikuttaa). Mutta vankasta musiikkitietouden perustasta hän ei tingi. Ei tietenkään, musiikkiluokistahan on kyse! Halitulijallaa saa torvesta kuin torvesta jo hyvin pienestä pitäen. Eikä nykyään kestetä hiljaisuutta, joka olisi huonosti tehtyä nykysivistyksen tuottamaa halitulijallaa paljon parempaa musiikkia.. Lapsi parat! |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45703 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10633 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1763 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1466 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
829 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
375 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
285 Luotu: 26.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2333 Luotu: 22.03.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
253 Luotu: 18.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
229 Luotu: 01.07.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
223 Luotu: 18.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
216 Luotu: 03.07.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
216 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
180 Luotu: 30.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
142 Luotu: 07.07.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
716 Luotu: 06.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20904 Luotu: 20.03.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
123 Luotu: 23.06.2025