Äänekoskella koiran tappaneille pysyvä eläintenpitokielto
Vieras Vieras |
/ #150 Re: Re: Kovat rangaistus vaatimukset ehdottomasti!30.12.2010 08:56#128: vieras - Re: Kovat rangaistus vaatimukset ehdottomasti! Joo ei niin lain mukaan olekaan syyllinen, mutta jos tässä maassa käytettäisiin eden hiukan maalaisjärkeä niin ämmä todettaisiin yhtälailla syylliseksi kuin ne pennun tappaneet äijätkin! Jos joku minun lemmikkiäni tulisi hakkaamaan niin kyllä mie ottaisin kaapista vaikka toisen paistinpannun ja mätkisin sillä lemmikkini pahoinpitelijää ja tekisin kaikkeni pelastaakseni lemmikkini! Ja sitä paitsi facebookin sivuston "koiraa ei saa palauttaa kiduttajalle" mukaan naisen kommentit ovat ristiriidassa keskenään: ”Iltalehdestä löytyy Äänekoskella tapetun koiran omistajan haastattelu, joka ainakin näin ensisilmäyksellä ei ole kovinkaan looginen (http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010122912929271_uu.shtml). Naisen mukaan hän, hänen poikaystävänsä ja kolmas mies olivat kaikki humalassa. Hän kertoo kuullensa myöhemmin, että miehistä toinen hakkasi koiraa paistinpannulla ja kuristi sen. - Yritin yhdessä vaiheessa repiä häntä irti koirasta, mutta en pystynyt siihen. Tein virheen, koska en ilmoittanut asiasta heti poliisille, kertoo omistaja. Tässä kohtaa herää vain kysymys, että jos hän kuuli asiasta vasta tapahtuneen jälkeen, missä kohtaa hän on repinyt miehiä irti koiran kimpusta? Omistaja kirjoitti sivuillamme oman puolustuksensa syytösten jälkeen, jossa hän kertoi että Reko-koiralla olisi "vintissä niksahtanut". Omistajan haastattelut, omistajan omat Facebook-päivitykset sekä tämän sivun seinälle kirjoittamat jutut ovat jokseenkin ristiriitaisia. Vinkkien mukaan miehet ovat keskenään sopineet siitä, että ottavat syyt niskoilleen. On tämä sitten totta tai ei, omistaja ei ilmeisesti tule saamaan asiasta syytettä, vaikka vähintäänkin eläintenpitokielto olisi paikallaan!” |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44994 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10603 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1664 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1446 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
814 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
709 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
681 Luotu: 06.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
216 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
185 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
144 Luotu: 13.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1153 Luotu: 16.05.2025