Kuntalaisaloite Hyvinkään terveyskeskuspäivystyksen puolesta

Adressin voi allekirjoittaa vain ÄÄNIOIKEUTETTU HYVINKÄÄLÄINEN. Allekirjoituksen voit myös tehdä fyysisesti vaikkapa pääkirjastolla. Lisää tietoa löytyy täältä ja tiedusteluita tai kysymyksiä voi lähettää sähköpostiin ukomnuoret(a)gmail.com.

 

Hyvinkään terveyskeskuspäivystyksen jonot ovat viime vuosina kasvaneet epäinhimillisen pitkiksi, samalla kun ruuhkasta on vastaanotolla tullut normaalisti vallitseva asiaintila. Pitkä odottaminen voi olla sairaalle ihmiselle suoranainen haaste ja varsinkin vanhusten näkökulmasta moinen voi tuntua ylitsepääsemättömältä koitokselta.
Mikäli asiakkaiden täytyy varautua odottamaan neljästä kuuteen tuntia päästäkseen päivystykseen, voidaan jo puhua puolen päivän menetyksestä vain, koska olisi akuuttia asiaa lääkärille. (Päivystyksestähän ohjataan ”ei-akuuttia asiaa” esittävät potilaat omalle lääkärille.)

Kuntalaisten epäinhimillisen kohtelun on loputtava.

Vaadimme, että Hyvinkään terveyskeskuspäivystyksen kohtuuton, jokapäiväinen jono puretaan resursseja lisäämällä niin, ettei odotusaika nouse lapsilla yli tuntiin, eikä muilla yli kahteen tuntiin.

Hyvinkää ostaa terveyskeskuspäivystyksen lääkäripalvelut HUS:lta, joka puolestaan ostaa ne Mediverkolta. Mediverkko Oy (liikevaihto 2010 yli 40 miljoonaa euroa) kuuluu Mediverkko Yhtymä Oy -konserniin.

Miksi kuntalaisten täytyy maksaa omaa etuaan tavoittelevien yritysten voitot?

Se osuus, jota ei käytetä varsinaisiin kuluihin, vaan siirtyy voitoksi yhtiön ja sitä kautta konsernin taseisiin, voitaisiin yhtä hyvin sijoittaa palvelun parantamiseen, esimerkiksi lisälääkäreiden palkkaamiseen. Vaadimme tehokkaampaa resurssien käyttöä kuntalaisten näkökulmasta, eli veroeuroista 100% palveluiden tuottamiseen, 0% yksityisiksi voitoiksi.

Siksi vaadimme, että Hyvinkää lopettaa ostopalveluiden käytön terveyskeskuspäivystyksessä eli muuttaa päivystyksen itsetuottamakseen palveluksi.