Lapsiperheiden palvelut Helsingissä säilytettävä!
Huhupuheiden perusteella Helsingin kaupungilla on aikomuksena lakkauttaa vauvaperheitä ja kotona hoidettavien lasten perheitä koskevia palveluita ensi syksystä 2010 alkaen.
Lakkauttamisuhan alla ovat:
- perhetalojen toiminta, esim. Perhetalo Kajuutta Vuosaaressa
- varhaisen tuen sosiaaliohjaustoiminta ja perheryhmät
- leikkipuistotoiminta (muskarit ja muu toiminta koskien kotihoidossa olevia vauvoja ja lapsia)
Ilmeisesti tavoitteena on karsia kuluja ja saada aikaan säästöjä, mutta kenen kustannuksella? Varsinkin ensimmäisen lapsen kohdalla kontaktit muihin vauvaperheisiin ovat täysin korvaamattomia. Perhetalojen ja leikkipuistojen järjestämissä vauvamuskareissa ja muissa ryhmissä muilta vanhemmilta saadaan tärkeää vertaistukea, jonka avulla uudessa elämäntilanteessa jaksetaan ehkä hieman paremmin.
Tapaamisia pidetään viikon kohokohtana ja säännöllisten tapaamisten avulla lapsiperheen arki ja viikkorytmi muokkautuu uuden elämäntilanteen mukaiseksi. Tämän tyyppisen sosiaalisen verkoston avulla ehkäistään myös äitiysmasennusta ja luodaan edellytykset sille, että kotonaan lasta hoitava vanhempi saa tarvittaessa välitöntä tukea arkeensa.
Ammatti-ihmisten antama kasvatuksentuki, viriketoiminta ja ohjaustyö antavat kotona lapsiaan hoitaville vanhemmille sisältöä arkeen aivan toisella tavalla kuin kotipihan hiekkalaatikko ympäristöineen.
Me allekirjoittaneet vaadimme, että Helsingin kaupunki säilyttää vauvaperheiden ja kotihoidossa olevien lapsiperheiden palvelut, perhepuistot ja leikkipuistotoiminnan!
Kiitos adressin allekirjoittamisesta.
----
Lisäys 27.5.2010:
Yllä mainitut huhut viittaavat sosiaaliviraston alustaviin suunnitelmiin koskien perhepalveluita. Helsingin kaupungin sosiaalilautakunta saa sosiaalivirastolta aiheesta esityksen vuoden 2010 aikana. Varhaista tukea ei kuulemma olla ajamassa alas, mutta sen organisointi on pohdittavana. Seuraamme tilannetta.
Carina Falck-Brown
---
Carina Falck-Brown Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45491 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10623 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1731 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
726 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
243 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
201 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
165 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20859 Luotu: 20.03.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
143 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
120 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025