Pro Halssilan kirjasto
Halssilan Asukasyhdistys r.y. on huolestuneena seurannut Jyväskylän kaupungin hallinnossa jälleen herännyttä lähikirjastojen sulkemisintoa. Kulttuurilautakunta käsitteli kirjastoverkkoselvitystä kokouksessaan 18.5.2010. Halssilan kirjaston lakkauttaminen oli mukana lähikirjastojen kannalta sekä lievemmässä että kovemmassa suunnitelmassa.
Linkki: http://www.jkl.fi/kirjasto/ajankohtaista/7/38580
Halssilan kirjasto on rakennettu 1966 koulun välittömään läheisyyteen, ajatuksena on ollut koulun ja kirjaston luonteva ja aktiivinen yhteistoiminta kuntalaisten sivistämiseksi ja ilahduttamiseksi. Tämä integraatio on ollut tärkeä tekijä monien halssilalaisten kasvamisessa kantaa ottavaksi aikuiseksi ja jopa palkituksi kirjailijaksi kuten Sofi Oksaselle.
Halssilan Asukasyhdistys r.y. vastustaa Halssilan kirjaston lakkauttamista ja vetoaa Jyväskylän kaupungin päättäjiin ja johtaviin viranhaltijoihin, jotta Halssilan kirjaston ja mahdollisimman monen muunkin lähikirjaston toiminta säilytettäisiin ja niistä kehitettäisiin entistä monipuolisempia lasten, nuorten, aikuisten ja ikääntyneiden kaupunkilaisten yhteisiä tiloja.
Myös me allekirjottaneet vastustamme Halssilan kirjaston lakkauttamista ja tuemme siinä asiassa Halssilan Asukasyhdistyksen toimintaa.
Adressin voi allekirjoittaa oheiselle nettilomakkeelle tai Halssilan kirjastossa ja paikallisissa SIWA-myymälöissä oleville adresseille. Adressi luovutetaan Jyväskylän kaupungille syksyllä 2010.
Asukasyhdistyksen kotisivu http://www.suurhalssila.fi
Facebook-ryhmä http://www.facebook.com/group.php?gid=120397607999568
Adressi suljetaan 25.9.2010
Jyväskylässä 28.5.2010
Halssilan Asukasyhdistys r.y.
Juha Sirkka, puheenjohtaja
Keski-Suomen Kirjailijat r.y.
Katariina Vuorinen, puheenjohtaja
Sofi Oksanen,kirjailija
Keijo Siekkinen, kirjailija
Juha Sirkka, Halssilan Asukasyhdistys r.y. Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin.Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme poistaneet allekirjoittajien henkilökohtaiset tiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44759 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10584 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1621 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
700 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
679 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
198 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20833 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025