Työ- ja elinkeinoministeriö syrjii sivareita internet-sivuillaan

Työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilla www.mol.fi on tälläkin hetkellä avoimia työpaikkoja, joihin vaaditaan v. 2004 voimaan astuneen yhdenvertaisuuslain vastaisesti varusmiespalveluksen suorittamista. Uusimpana käänteenä 5.8.2008 on se, että sanojen "varusmiespalvelus" ja "armeija" asemesta käytetään sanaa "asepalvelus". Mitähän muita kiertoilmaisuja työ- ja elinkeinoministeriö mahtaakaan käyttää?

Yhdenvertaisuuslain perusteella ketään ei saa syrjiä esim. uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen tai terveydentilan perusteella.

Kopioin tähän muutaman ilmoituksen tekstit siltä osin kuin ne käsittääkseni ovat v. 2004 säädetyn yhdenvertaisuuslain vastaisia. Työpaikat ovat normaaleja "siviili"työpaikkoja. Tekstit on kopioitu www.mol.fi -sivuilta 10.7.2008 tai sen jälkeen. Päivitän tätä adressia noin kerran viikossa ja lisään työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuille lisätyistä ilmoituksista osan myös tähän ja merkitsen työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilta poistetut sivut tähänkin poistetuiksi.


Esimerkki 11: (lisätty 3.1.2009)

Haetaan koulutuksen ja mahdollisen kokemuksen omaavaa lukkoseppää. Sähköalan, tekniikan ja metallialan osaamisesta on etua. Hakijalla tulee olla hyvät asiakaspalvelutaidot. Armeija suoritettuna ja voimassaoleva ajokortti (AB).


Esimerkki 10: (lisätty 6.10.2008)

Haemme asiakasyritykseemme Ylöjärvelle puupakkausvalmistajaa.

Tehtäviisi kuuluu suurten teollisuuspuupakkausten valmistaminen ja kokoonpano.

Odotamme sinulta

hyvää fyysistä kuntoa sekä
kokemusta vastaavista tehtävistä, (esim. rakennusala katsotaan eduksi).
Eduksi katsotaan myös suoritettu asepalvelus.

(ilmoitus on poistettu työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilta)



Esimerkki 9: (lisätty 7.10.2008)

Haemme asiakasyritykseemme Helsinkiin puupakkausvalmistajaa.

Tehtäviisi kuuluu suurten teollisuuspuupakkausten valmistaminen ja kokoonpano.

Odotamme sinulta

hyvää fyysistä kuntoa sekä
kokemusta vastaavista tehtävistä, (esim. rakennusala katsotaan eduksi).
Eduksi katsotaan myös suoritettu asepalvelus.

(ilmoitus on poistettu työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilta)



Esimerkki 8: (lisätty 5.8.2008, laitan tästä eteenpäin uusimmat tähän alkuun)

"Nyt haemme ystävälliseen 10-henkiseen tiimiimme AUTONASENTAJAA.

Odotamme, että olet nuorekas ja oppihaluinen. Sinulla on asepalvelus suoritettu. Kykenet raskaaseen työhön, eikä kiireinen työtahtikaan ole painajainen. Ymmärrät työssäsi hyvän ja ystävällisen asiakaspalvelun merkityksen. Lisäksi olet huolellinen ja järjestelmällinen. KIINNOSTUITKO?"

(ilmoitus on poistettu työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilta, 10.10.2008)

Esimerkki 1:

"Haemme kopiokone- ja monitoimikoneiden huolto- ja asennustehtävään soveltuvaa henkilöä. Sinulla on tutkinto suoritettuna elektroniikan- ja tietoliikennetekniikan koulutusohjelmasta tai työkokemusta vastaavista tehtävistä ja olet suorittanut varusmiespalveluksen."

(ilmoitus on poistettu työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilta, 30.7.2008)

Esimerkki 2:

"Haetaan koulutuksen ja mahdollisen kokemuksen omaavaa lukkoseppää. Tekniikan tai metallialan osaamisesta on etua. Hakijalla tulee olla hyvät asiakaspalvelutaidot. Armeija suoritettuna ja voimassaoleva ajokortti (AB)."

(ilmoitus on poistettu työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilta 18.7.2008)


Esimerkit 3 ja 4: (kaksi eri ilmoitusta, joissa sama muotoilu)

Haemme joukkoomme JÄRJESTELMÄASIANTUNTIJAA.
Haemme joukkoomme junior -tason PHP-ohjelmoijia.

Hakijoilta vaaditaan:

* varusmiespalveluksen suoritusta tai vapautusta

(ilmoitukset on poistettu työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilta, 22.8.2008)


Esimerkki 5:

Haemme haasteista pitävää, reipasta ja vastuuntuntoista vuoropäällikköä.

"Vaatimuksena on vähintään vuoden työkokemus myynnin parista.
Armeijan esimieskoulutus katsotaan hyväksi."

Myös esimerkin 5 mukainen vaatimus on syrjivä.

(ilmoitus on poistettu työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilta, 11.8.2008)


Esimerkki 6:

"Oletko kotiutumassa 4.7 varusmiespalveluksesta ja loppuvuodeksi ei ole vielä tekemistä???"

Entä jos siviilipalvelukseni olisi juuri päättynyt? En ilmeisesti olisi kelvollinen tehtävään.

(ilmoitus on poistettu työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilta, 30.7.2008)


Esimerkki 7: (lisätty työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuille 18.7.2008):

Haetaan mielellään ammattikoulun käynyttä ja kokemusta omaavaa autonhuoltajaa, jolla on ajokortti (B) ja varusmiespalvelu jo suoritettuna.

(ilmoitus korjattu työ- ja elinkeinoministeriön internet-sivuilla, 30.7.2008)



Edellä mainitut vaatimukset syrjivät esimerkiksi varusmiespalvelusta suorittamattomia naisia, varusmiespalveluksesta uskonnollisen tai eettisen vakaumuksen johdosta kieltäytyneitä, siviilipalveluksen suorittaneita sekä terveydellisin perustein varusmiespalveluksesta vapautettuja (paitsi esimerkkien 3 ja 4 vaatimus, joka syrjii muita mutta ei terveydellisin perustein varusmiespalveluksesta vapautettuja).


Yhdenvertaisuuslain 4 §:n mukaan "viranomaisten tulee kaikessa toiminnassaan edistää yhdenvertaisuutta tavoitteellisesti ja suunnitelmallisesti sekä vakiinnuttaa sellaiset hallinto- ja toimintatavat, joilla varmistetaan yhdenvertaisuuden edistäminen asioiden valmistelussa ja päätöksenteossa. Viranomaisten tulee erityisesti muuttaa niitä olosuhteita, jotka estävät yhdenvertaisuuden toteutumista."

Suomen perustuslain 2 §:n mukaan "Julkisen vallan käytön tulee perustua lakiin. Kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia."


Me allekirjoittaneet vaadimme työ- ja elinkeinoministeriötä noudattamaan yhdenvertaisuuslakia ja Suomen perustuslakia.


syrjintää vastaan    Ota yhteyttä adressin tekijään