IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
Vieras |
#2066 Re: Turve ei ole fossiilista polttoainetta12.03.2013 20:42#2060: Kotimaisuus kunniaan - Turve ei ole fossiilista polttoainetta Turvevesistähän ei tule päästöjä! Mitäs se korhola tämmösistä höpäjää ??? "Turpeenkorjuun vesistöille aiheuttamat vahingot ovat estettävissä, ja ne tuleekin estää pintavalutuskenttien sekä kemiallisen ja mekaanisen puhdistuksen avulla." Hyvin luotettavan tuntuinen politikko, kun ei ole kuullutkaan vaposta ja vahingossa keksi ihan itse, että turvetta pitää puolustaa - wau! Tosin tuo pintavalutus on äärimmäisen harhaanjohtava mullistus - sehän voi myös lisätä päästöjä.
|
Vastaukset
Törkyilyyn kypsynyt |
#2067 Re: Re: Turve ei ole fossiilista polttoainetta - höpö höpö2013-03-12 21:22:21#2066: - Re: Turve ei ole fossiilista polttoainetta "Tosin tuo pintavalutus on äärimmäisen harhaanjohtava mullistus - sehän voi myös lisätä päästöjä.", kirjoitti nimetön vieras, ja totta puhui. Noin se vaan on, kun vesienpuhdistusrakenteiden seurantaraportteja tsekkaa. Ja kun katsoo lupahakemusten pintavalutuskenttien suunnitelmia, niin usein kenttä on suunnitteilla nimenomaan ojitetulle suon osalle, vieläpä niin, että vanhojen ojien valumasuunnatkin ovat valutuskentän valumasuunnan mukaisia. Muutamilla höttöisillä padotuksilla ei oikovirtauksia estetä ja kasvipeitteistyneen ojikon padotuskaivelu paljastaa vain lisää rapapintaa eroosion huuhdeltavaksi. Kannattaa lukea muutakin kuin Vapoviestiä. ”Kentän tulee olla luonnontilainen. Alueen kasvillisuutta ei saa vahingoittaa. Kasvillisuus kuljettaa happea syvempiin turvekerroksiin ja tehostaa näin ravinteiden poistumiin johtavia prosesseja. Alueella ei myöskään saa olla ojia, jotka aiheuttavat oikovirtauksia.” (Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, 21.7.2011, Pintavalutuskenttäsuunnittelussa huomioitavia asioita, Ihme 1994.)http://www.ymparisto.fi/default.asp?node=13350&lan=fi
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44760 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10585 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1622 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
700 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
679 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
198 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20834 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025