LAUNEEN KOULUN LAPSET HÄDÄSSÄ!
Kommentoitu viesti
Työkykyinent työpaikkakyvytön ope |
#243 Home- ja kosteusvaurioituneissa rakennuksissa muitakin myrkkyjä homeiden lisäksi29.03.2013 21:53On tärkeää muistaa, että homevasta-aineet ei kerro koko totuutta. Joillakin voi löytyä vasta-aineet vaikka ei oireile ja joillakin oireilevilla ei löydy vasta-aineita eli kyse ei ole pelkistä homeista vaan myös home- ja kosteusvaurioituneen tilan muista myrkyistä ja erityisesti useiden erilaisten myrkkyjen yhteisvaikutuksesta. Homeet ja muut mikrobit hajottaa materiaaleja ja näin niistä hajoavista rakennusmateriaaleista erittyy ilmaan myrkkyjä varsinkin uusissa betoni/muovinnoite/tasoite/liima/kipsilevy rakennuksissa. Lisäksi rakennuksia on valitettavan usein desinfioitu rakennus tai korjausvaiheessa todella myrkyllisillä biosideillä eli homeentorjunta-aineilla. .Ja sitten monissa rakennuksissa on vielä puutteellinen ilmanvaihto ja ei ole harvinaista sekään, että ilmaan pääsee mineraalikuituja pinnoittamattomista/rikkinäisistä lasikuitueristeistä tai ilmanvaihtokanavien eristeistä. Jos kiinnostaa niin kannattaa vilkaista: Mikrobien myrkyllisyys vaihtelee riippuen siitä missä ne kasvavat http://homepakolaiset.fi/1_myytti.html Uusien rakennusten ongelmista http://homepakolaiset.fi/3_myytti.html |
Vastaukset
Vieras |
#246 Re: Home- ja kosteusvaurioituneissa rakennuksissa muitakin myrkkyjä homeiden lisäksi2013-03-29 23:14:20Näin mulle on tänään kerrottu muualtakin. Ja tässä Launeen koulun tapauksessa epäilläänkin juuri tätä erilaisten myrkkyjen yhteisvaikutusta. Eli kalliit testit kertoisivat vain yhdestä osa-alueesta. Kaikki kuitenkin Launeella nyt JOLLEKIN altistuu, osa reagoi heti, osa joskus myöhemmin, toiset ei ehkä koskaan.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45480 Luotu: 02.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
165 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
141 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
107 Luotu: 03.07.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1731 Luotu: 12.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
78 Luotu: 01.07.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
201 Luotu: 13.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
215 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
242 Luotu: 18.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10623 Luotu: 09.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
120 Luotu: 23.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20859 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
726 Luotu: 12.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
107 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Tjudan vanhan graniittisillan säilyttämiseksi
93 Luotu: 26.06.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3583 Luotu: 10.09.2021