Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#11070 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Virgo 92. Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen l22.04.2013 18:33"Rinnastamattomuus ei muutu todeksi huutamalla. Kaikissa on kyse ihmisryhmästä, jonka työntyminen reviirille aiheuttaa sillä jo oleville suvaitsemattomille ihmisille närästystä." ..."mesomaan", ..."huutamalla." ??? Iso-isän vanhasta olkihatustako moiset väitteet tempaisit?! Vai oliko tosiasioiden korostaminen tummennetulla fontilla sinulle liikaa, niin että menetit malttisi lankeamalla perusteettomaan syyttelyyn? Etkö hermostumiseltasi huomannut lainkaan ettei Caps Lock ollut päällä viimeisessä viestissä? (Joidenkin sanojen välissä olevat tyhjät kohdat sen sijaan tulivat vahingossa omasta virheestäni väärin suoritetusta yrityksestä rivittää tekstiä.) Nyt kun olet käytänyt jo kaikki korttisi ja pelannut jatkuvilla argumentointivirheillä (heikolla analogialla, Ad Hoc -selitykselläsi, ja kaltevan pinnan diskriminointi-argumentointivirheelläsi), olet näköjään auttamattomasti jäänyt tyhjän päälle ja minulle kiukuttelemaan. Koska et siis kyennyt kumoamaan esittämiäni 3. argumentin sisältämiä totuuksia, esittämäni seuraavat faktat jäävät edelleen voimaan: 1. avioliitto on käsitteenä universaalisti eli täysin yleisesti sementöity naisen ja miehen välinen julkinen liitto 2. Avioliitto-sana on siis tässä merkityksessä jo varattu! 3. homoliittojen ulkopuolinen tunkeutuminen "avioliiton sisään" rikkoisi ja rapauttaisi tämän nykyisen yhden naisen ja yhden miehen välisen "ehjän" ja Jumalan asettaman Pyhän ja kunniassa pidetyn avioliiton-käsitteen. Päätän omalta osaltani keskustelun tähän. Ja huomautan vielä lopuksi että on hienoa, että tämän adressin kautta kaikilla on nyt mahdollisuus vaikuttaa siihen, että avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto, jollaisena se on pidettävä voimassa jatkossakin täällä Suomessa! |
Vastaukset
Vieras |
#11073 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Virgo 92. Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkin2013-04-22 19:06:23Se, että itse pidät rinnastuksina esittämiäni asioita eri tason juttuna kuin itsellesi pyhään avioliittoon "tunkeutumista", ei estä oman ahtaan ajatusmaailmasi ulkopuolella olevia näkemään niiden rinnasteisuutta. Et ole perustettasi myöskään onnistunut muotoilemaan muulla tavoin kuin (jos oikein ajatuksenjuoksuasi tulkitsen...) että esittämäni asiat ovat "neutraaleja" ja avioliitto "pyhä". Tällainen argumentaatio ei ole kelvollista lainsäädäntöön ja yhdenvertaisuuteen liittyvässä keskustelussa. Mesoamista ja huutamista voi tapahtua ilma caps lockiakin, sanamuotoihin liittyvät tunnelataukset minut noin sai sanomaan. Kovasti olet retoriikan sanastoa opiskellut, mutta niiden käyttö on vähän niin ja näin. Ad hoc on vain omassa päässäsi, minulla ovat olleet nämä perusteet jo alusta kirkkaita ja olen niitä toistanut jas tarkentanut, vaikka sinulle ne eivät ole vieläkään ilmeisesti selvinneet. Kaltevaa pintaa on tapana syyttää, jos väittää perusteetta vastapuolen jatkavan jonnekin vieläkin "kaameampaan suuntaan. Mitähän tällä mahdat tarkoittaa tässä yhteydessä? Olin kyllä ilmeisesti alussa siinä harhaluulossa, että lähdit retorisella kikalla argumentaatiotani ohittamaan, mutta näyttääkin lopulta siltä, että et vain ole osannut sitä edes ihan aidosti ymmärtää. Pahoittelut siitä, että yliarvioin kykysi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45666 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10630 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1763 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1466 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
365 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
285 Luotu: 26.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2322 Luotu: 22.03.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
251 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
221 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
212 Luotu: 13.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
716 Luotu: 06.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
199 Luotu: 03.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
191 Luotu: 01.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
178 Luotu: 30.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20892 Luotu: 20.03.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
134 Luotu: 07.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025