Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#13738 Re: Re: Re: huomio17.05.2013 14:13Ja millaisestahan etuoikeudesta olisikaan kyse? Tämä kansalaisaloitehan kohdistuu parantamiseen, ei heikentämiseen. Olet kyllä pienen kansanjoukon varsinainen" äänitorvi" ja puolesta puhuja (;)))) |
Vastaukset
taku |
#13739 Re: Re: Re: Re: huomio2013-05-17 15:24:45Heille olisi tarjolla kaksi instituutiota .eihän avioliitto ole ainakaan juridisessa mielessä sen kummempi kuin rekisteröity parisuhde.Joillekin olisi tarjolla kaksi instituutiota toisille vaan yksi.Eli kyllä kyse on etuoikeudesta.Tietysti voidaan todeta että kyse on muodollisesta etuoikeudesta.Mutta toteutuessaan tämä laki voisi ainoastaan lisätä eriarvoisuutta antamalla joillekin homopareille mahdollisuuden valita kahden vaihtoehdon välillä.Tätä lakia on perusteltu sillä että ei saisi erotella pareja mutta eihän se tuota erottelua lopeta. tilannetta voisi verrata seuraavaan koulun rehtori on määrännyt että koulussa on yksi huone johon tytöiltä on pääsy kielletty ja se on poikien oma huone ja vastaavasti tytöillä on tyttöjen huone johon pojat eivät saa tulla. Sitten eräänä syksynä kun käytäntö on jatkunut 10 vuotta rehtori jää eläkkeelle ja tulee uusi rehtori. hän sanoo nyt tehdään niin että sukupuolisyrjintä loppuu poikien huoneeseen on pääsy myös tytöillä.Tyttöjen huoneeseen saavat jatkossa mennä ne tyttöoppilaat jotka olivat tässäkoulussa jo viime lukuvuonna ja ovat tottuneet viettämään aikaansa siellä mutta uusilla oppilailla ei ole asiaa tähän huoneeseen eikä myöskään pojilla vaan ainoastaan naispuolisilla oppilailla jotka olivat täällä jo vime lukuvuonna.kumpi on mielestäsi tasapuolisempi rehtori vanha vai uusi?Sinun logiikallasi tietenkin vanha tilanne on suoraan verrannollinen tähän joillekin onkaksi huonetta toisille vain yksi tässä esimerkissä samaan tapaan kuin lakialoite ataisi joillekin pääsyn kahteen instituutioon |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025