Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#17154 Re: Re: Re: Re: Re: Re:11.07.2013 21:02#17153: Kiitosta - Re: Re: Re: Re: Re:
Kyllä tämä on tietysti totta, mutta aatellaanpa ihmistä, joka tulee teologiseen tiedekuntaan, ja lähes muitta mutkitta joutuu ainoastaan sen opetussisällön kanssa tekemisiin, jota esim Helsinki tarjoaa. Hän ei koskaan edes kohtaa muunlaista atmosfääria, ellei ole elänyt jossakin toisenlaisessa uskonnollisessa yhteisössä. Kyllähän hän silloin törmätessään meissä klassiseen kr.uskoon, saa siitä aivan taka-hikiä- maisen käsityksen. Niinkuin täällä on kirjoitettukin umpiperäläisistä. Olemmeko vaatimassa sellaiselta, jolla ei voi olla, sitä mitä hänellä pitäisi mielestämme olla. Uskon lahja tulee Jumalalta. Jonkun kokemus seurakunnasta voi myös olla niin ahdistava, ettei tämä elämä edes riitä sen kohdan ennalleen saattamiseen. Uskonnollisesti näennäisesti vapaa - maallistunut, tieteellinen yhteisö tarjoaa silloin kaivatun vastapoolin painostavalle hengelliselle ilmapiirille. Kyllä tällaisia on tullut elämän varrella kohdattua. Lopultahan näiden "light"professorien anti sitten elämän varrella testataan. Sanoipa Kari Kuula itsekkin, että teol.tiedekunta on vienyt häneltä uskon. Kyllä se on äärettömän surullista. Ja näin ei tarvitsisi käydä. Jos olemme olleet niin onnekkaat, että olemme päässeet maistamaan noista raikkaista lähteistä. Kuinka voisimme osoittaa näille ystäville kunnioittavaa rakkaudellista vinkkiä eläville vesille? Mitä Jeesus tahtoisi meidän olevan ja tekevän? Oikeastaan olen kysymässä sitä, että riittääkö meille se että itse selviämme mielestämme keskustelusta kunnialla? Minulle ei ainakaan riitä. Vasta sitten, jos saamme luottamuksen sillan rakennettua.
|
Vastaukset
Virgo92 |
#17155 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nach die Sache! Bitte!2013-07-12 02:13:57#17154: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: En, koska en oikeastaan voi ymmärtää sitä ,mitä tekemistä ´teologisen tiedekunnan atmosfäärillä´ tai opetussisällöllä voisi olla tämän keskustelun varsinaisen aiheen kanssa,eivätkä nämä kysymykset minusta kovin läheltä edes ´liippaa´sitä asiaa mistä tässä keskustelussa nyt oikeasti p i t ä i s i olla kysymys. Viittan esim. sellaisiin ,kuin ´kollektiivisen homofobian syntymekanismit ja ryhmädynamiikka´, ´opitut ja ohjatut asenteet , vaiko luonnostaan myötäsyntyiset mielipiteet?´,tai... ´vanhempien vastuun rajat ja nuoren henkisen ja fyysisen autonomian yksityisalue´.Tässä muutama otsikkoehdotus niille asioille mistä täällä olisi mielekkäämpää puhua eli kirjoittaa sen sijaan ,että tämä kiertyy nyt aivan pelkäksi raamatunjae-hifistien väittelyksi opin hienoimmista pointeista ja nyansseista ,vieläpä aivan jo sen akateemisella tasolla... |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10261 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40920 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
911 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
617 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
558 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
637 Luotu: 06.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
120 Luotu: 16.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
94 Luotu: 13.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
82 Luotu: 15.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
52 Luotu: 12.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
815 Luotu: 02.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1693 Luotu: 01.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
797 Luotu: 21.05.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
49 Luotu: 09.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20789 Luotu: 20.03.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1136 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2753 Luotu: 08.04.2024
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
956 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025